Lozan Konferansı'nda azınlıklar (Ekalliyetler) meselesinin Türk kamuoyuna yansımaları
Reflectons on the issue of Turkish public opinion minorities in Lausanne Conference
  1. Tez No: 445960
  2. Yazar: SİNAN DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İslam devleti olan Osmanlı Devleti kuruluşundan yıkılışına kadar azınlıkları(ekalliyetleri) sürekli olarak bünyesinde barındırmıştır. XIX. Yüzyıl başlarında Fransız İhtilali ile bağımsızlık faaliyetlerine girişmişlerdir. Bu aşamada büyük devletler tarafından sömürgecilik ve Şark Meselesi'ni sonuca ulaştırmak adına etkin bir şekilde kullanılmışlardır. Bu süreçte bazı milletler destekçilerinin de katkısıyla, kanlı isyanlar ve savaşlar sonucunda bağımsızlıklarını elde ettiler. Osmanlı Devleti bünyesinde kalan gruplar ise bulundukları bölgelerde komiteler ve çeteler kurarak, yıkıcı faaliyetlerini sürdürdüler. Buna engel olmak isteyen Müslüman halk, I. Dünya Savaşı'nda ve Milli Mücadelede, hem bu çeteler hem de Müttefik Devletlere karşı direnişe geçerek buna engel oldular. Kazanılan savaş sonucunda bir barış antlaşması imzalamak için Müttefik Devletler ve Milli Mücadele'nin temsilcisi olan Ankara Hükümeti arasında İsviçre'nin Lozan kentinde bir konferans yapılmasına karar verilmiştir. Burada yapılan görüşmelerde Müttefikler, yıllarca kullandıkları halkların yaptığı yıkıcı olayları savunma arayışına girerek, bunların Osmanlı Devleti'ndeki statülerini devam ettirmek istemişlerdir. Buna engel olmak isteyen yeni Türk Devleti, tam bağımsız bir devlet kurmak için olağanüstü bir şekilde karşı koymuştur. Bu sürecin Türk kamuoyu tarafından takip edilmesi için basın, sadece bilgilendirme amaçlı değil, Türk Heyeti'nin Konferanstaki politikalarını destekleyerek, kamuoyunun yanlarında olduğunu hissettirmek amacı ile de kullanılmıştır. Burada açık bir şekilde ekalliyetlerin ve Müttefik Devletlerin politikaları, haber ve makaleler ile sıkı bir halde takip edilerek sunulmuştur. Etkin bir şekilde kullanılan basın, kamuoyunu bilgilendirmek adına bütün imkânlarını seferber etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire which was an Islamic State incorporate the minorities consistently from it's establishment to labefaction. At the beginning of the XIX. century they had embarked upon the independence activities with the French Revoluatin. At this stage they had been used effectively by the great powers in an attempt to carry out the colonial policy and the Eastern Question. Within that period some states acquired their independence with the contributions of their supporters by the end of the bloody riots and wars The remaining groups within the Ottoman State maintained their subversive gangs. Muslim people, who want to prevent it, hindered this situation by resisting againg both this gangs and the state of allies. To sign a peace treaty as a result of the war won. It was decided to conduct a conference between the state of allies and the representative of national struggle in the city of Lausanne, Switzerland. In this negotiations the allies wanted to continue their statues, which was in the Ottoman State, by arguing the they us efor years. The new Turkish goverment, who wanted to prevent it, oppose portentously to found an independent state. It was necessary follow this process by Turkish public opinion. By this way, it was achieved to be informed everyone what the state of allies want to make. Press was used effectively for such an important issue. Press was not only for informational but also was used in order to feel that the puplic. İs with them by supporting the policy of the Turkish delegation at the canference. Here it was presented clearly the policies of the state of allies and the minorities with the news and articles by following a strict from. The press, which was used effectively, to inform the public opininon.