İmaj yönetimi açısından bir halkla ilişkiler çalışması olarak üniversitelerin web sitelerinin değerlendirilmesi: Süleyman Demirel Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi örneği
Evaluation of universities web sites as a study of public relations i̇n terms of i̇mage manegement: Süleyman Demirel University and Sakarya University examples
- Tez No: 445959
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İmaj unsurunun önemi fark edildiği andan itibaren kurum ve kişiler, kavramın yönetilmesi gerektiğini idrak etmişler ve bir takım planlı iletişim çabaları içine girmişlerdir. Planlı iletişim çabaları denince akla ilk gelen disiplin olan halkla ilişkiler, yönlendirilen sürece katkıda bulunabilen ve çözümler üreten bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kurumlar ve bireyler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Üniversite kurumlarının, web sayfaları aracılığıyla kendini sunumu ve aktardığı bilgiler vasıtası ile hedef kitlesinde oluşturduğu imajı, konu edinen bu araştırmada, üniversitelerin mevcut imaj politikasının, web sayfasına olan etkisi araştırılmış, aynı zamanda web sayfalarından aktarılan içeriğin işlevsel ve sunum özellikleri analiz edilmiştir. Çalışma dâhilinde, içerik analizi yöntemi ve görüşme yönteminden faydalanılmış bu sayede web sayfası analiz edilen üniversitelerden geri bildirimde bulunanlar ile derinlemesine görüşme yapılarak elde edilen bilgilerin imajsal arka planı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the importance of image factor is recognized, institutions and individuals understood that this concept should be managed and they went into the efforts of some planned communication. First disciplin come to mind is public relations when it comes to planned communication efforts, and PR has a structure that generates solutions and provides to management process. Therefore, it is frequently preferred by individuals and institutions. In this study which inludes the image of universities in target audience's view that is builded through websites with self-presentations and informations of universities, the current image policies is studied in terms of their effects on web pages and the functional and presentational features of the concepts on web sites are analysed. Within study, content analysis and interview methods are used so that in-depth interview is executed with the ones who gave feedback from universities which their websites are analysed, and the imaginal background of informations are studied.