Psödomembranöz Enterokolitis'te clostridium difficile izolasyonu ve toksinlerinin gösterilmesi
Isolation of clostridium difficile and demonstration of its toxins from pseudomembranous enterocolitis
  1. Tez No: 44601
  2. Yazar: GONCA GÜRSOYTRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-40 - ÖZET Bu çalışmada, Cl. difficile'nin antiboyotik ve kemoterapi kullanımına bağlı gelişen psödomembranöz enterokolit etlyolojisindeki rolünü belirlemek amacıyla çoğu nötropenik, 70 hastamn dışkısında Cl. difficile'nin bakteriyolojik yöntemlerle izolasyonu ve bakteriye ait toksinlerin ELISA yöntemi ile gösterilmesine çalışılmıştır. Hastaların yaş grubuyla uyumlu 10 sağlıklı kişinin dışkılarıda kontrol amacıyla aynı yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Kültür yöntemlerinde, rutin besiyerlerinin yanı sıra Cl. difficile için seçici özelliği olan at kanlı ve yumurta sanlı CCFA (D- Çycloserin, Cefoxitin, Fructose Agar) besiyerleri kullanılmştır. Çalışılan 70 hasta ve 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 dışkı örneğinin hiç birinde Cl. difficile izole edilememiştir. Ancak hasta dışkılarının 6'smda predominant Klebsiella (% 8.6), l'inde predominant Pseudomonas (% 1.4), 4'ünde predominant Enterococcus (% 5.7), l'inde Shigella (%1.4) üretilmiştir. Ayrıca 4 (% 5.7) hasta dışkısının direkt mikroskopisinde Giardia kistleri ve bir (% 1.4) hasta dışkısında Campylobacter morfolojisi ile uyumlu bakteriler görülmüştür.41 ELISA ile yapılan toksin araştırmasında da hasta ve sağlıklı konrol grubundan oluşan kişilerin dışkılarında toksin saptanamamıştır. Bu sonuçlara göre ülkemizdeki PMC olgularından Cl. difficile'nin rol oynamadığı gibi bir sonuca varılmaktadır. Ancak ülkemizde psödomembranöz enterokolit etiyoloj isinde Cl. difficile'nin rolünün daha iyi anlaşılabilmesi için daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. Bunun yanında psödomembranöz enterokolit kliniği ile uyumlu olgularda, Cl. difficile dışındaki etiyolojik ajanların göz ardı edilmemesinin de yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 42 SUMMARY This study has been planned to evaluate the etiologic role of CI. difficile in pseudomembranous enterocolitis (PMC) observed following antibiotic and anti-neoplastic therapy. Stool speciemens of 70 patients, whose most of them were neutropenic, and 10 age-matched healthy controls were studied. Bacteriological and ELISA methods were used to isolate CI. difficile and detect its toxins respectively. Along with the routine culture media, selective media such as horse blood containing or egg yolk containing CCFA (D- Cycloserin, Cefoxitin, Fructose Agar) media were also used. We could not isolate CI. difficile from stool specimens of either patients or controls. However, predominant Klebsiella, predominant Pseudomonas, predominant Enterococcus and Shigella were isolated from 6 (8.6%), 1 (1.4%), 4 (5.7%) and 1 (1.4%) stool specimens of patients respectively.43 - In addition, 4 specimens were positive for Giardia cycts and one was positive for Campylobacter-like microorganism by microscopic observation. We did not detect any CI. difficile toxin in stool specimens of patients and controls by using ELISA. Thus, it was thought that CI. difficile might have no role in PMC etiology in our country. We concluded that, for a better understanding of CI. difficile-associated pseudomembranous enterocilitis prevelance in Turkey needs a surveillance of a larger population. The clinical importance of microorganisms other than CI. difficile in PMC should also be taken into account.