Pulmoner tüberküloz tanısında Dot Immunobinding Assay ve ELISA yöntemleriyle antijen aramanın yeri
Detection of myobacterial antigens by Dot Immunobinding Assay and ELISA in pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 44602
  2. Yazar: TEKİN KARSLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET: Pulmoner tüberkülozda erken tanı koymak amacıyla yapılan bu Çalışmada, enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ve dot- immunobinding assay (Dot-lba) yöntemleriyle balgamda mikobakteriyel antijenler araştırıldı. ELİSA'da çift antikor sandwich prosedürü uygulandı. Her iki metodda, ticari olarak bulunan anti-M.bovis BCG antikorları kullanıldı. Toplam 110 balgam ELISA ve Dot-lba yöntemiyle test edildi. ARB ve kültürü pozitif 60 hastanın 45'i (%75) ELISA ile pozitif bulunurken Dot-lba metoduyla 38'i (%63.3) pozitif bulundu. ARB-negatif kültür-pozitif 20 hastanın 11 'i (%55) ELISA ile, 8'i (%40) Dot-lba metoduyla pozitif olarak saptandı. Non-tüberküloz kontrol grubunda ELISA ile pozitif sonuca rastlanmazken Dot-lba ile 1 pozitiflik saptandı. ELISA ve Dot-lba metodlarının her ikisi de, 55 ng/ml M.tuberculosis sonike proteinini saptadı. ELISA metodunun özgüllüğü %100, duyarlılığı %70 bulunurken Dot-lba metodunun özgüllüğü %96.6, duyarlılığı ise %57.5 olarak saptandı. Balgamdaki mikobakteriyel antijenlerin araştırılmasında her iki metodun birbirine korelasyon gösterdiği ancak Dot-lba metodunun ELİSA'ya oranla daha düşük duyarlılıkta olduğu bulundu. Bununla birlikte her iki metodun da pulmoner tüberkülozun erken tanısında kullanılabilecek duyarlı ve özgül metodlar olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET: SUMARY: In this study enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) and dot- immunobinding assay (Dot-lba) were examined for their usefulness in detecting mycobacterial antigens in sputum in pulmonary tuberculosis. A double-antibody sandwich procedure was set up in ELISA. We were used a commercially available anti-M.bovis BCG antibodies in both procedure. A total of 110 sputum specimens were tested for tuberculosis by ELISA and Dot-lba. Of the 60 specimens that were smear positive and culture positive, 45 (75 %) were positive by ELISA and 38 (63.3 %) were positive by Dot-lba. 11 of the 20 (55 %) culture-positive smear-negative samples were positive by ELISA and 8 of 20 (40 %) culture-positive smear-negative samples were positive by Dot-lba. While no positive result was detected by ELISA, one positive result was obtained by Dot-lba in the non-tuberculous control group. In both methods the detected M.tuberculosis sonicated protein was 55 ng. per mililiter. Dot-lba showed excellent corelation with ELISA for the detection of mycobacterial antigens in sputum. While the specificity was 100 % and sensitivity was 70 % in ELISA method, they were 96.6 % and 57.5 % respectively in Dot-iba method. As a result, both methods have the sensitivity and specificity that can be used in early diagnosis of pulmonary tuberculosis, the Dot-lba method was less sensitive than ELISA.