Powder sistemde yer alan toz ve tablet formda kullanılan veteriner ilaçlarındaki bakteriyolojik ve mikolojik kontaminasyonların saptanması üzerine araştırmalar
- Tez No: 44608
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
63 ÖZET Çalışmamızda İstanbul bölgesinde farklı firmalara ait toplam 17 adet toz antibiyotik örneği ile, 16 antibiyotiksiz toz örneğin her birinden farklı seri numaralı 3'er adet alınarak toplanan 48 antibiyotik olmayan toz örneği ve 17 adet tabletin herbirinden farklı seri numaralı 3'er adet alına rak toplanan 51 tablet örneği olmak üzere toplam 116 preparat üzerinde bakteriolojik ve mikolojik analizler yapılmıştır. USP XXI ve BP 1980'nin antibiyotik olmayan toz ve tablet form lu preparatların mikrobiyolojik kalite kontrolünde belirttiği yöntemlere göre incelenen 48 adet antibiyotik olmayan toz örneğin % 19'unun maya ve küf miktarı açısından FIP önerilerine uymadığı gözlemenmiş, 3 örnekte (% 6.25) Corynebacterium xerosis, 2 örnekte (% 4.16) Corynebacterium Striatum, 3 örnekte (% 6.25) Corynebacterium minutissimum, 3 örnekte (% 6.25) Corynebacterium Pseudodifteriticum, 6 örnekte (% 12.3) penicil- lium spp, 3 örnrekte (% 6.3) Penicillium spp., Aspergillus spp, Alternaria spp izole edilmiştir. Analize alınan 51 adet tablet örneğinin % 4'ünün maya ve küf miktarı açısından FIP önerilerine uymadığı 1 örneğin (% 2) patojen olma yan stafilokok, 2 örneğin {% 4) Alcaligenes faecalis içerdiği gözlemlenmiş tir.64 Food and Drug Administration (FDA)'nın antibiyotikli ürünlerin mikrobial kontaminasyonlarınm tespiti için önerdiği Membran Filtrasyon yöntemine göre incelenen 17 adet toz Antibiyotik preparatın Tinden (% 6) Propionibacterium granulosum izole edilmiştir. Örneklerin hiçbirinde Salmonella-Schigella Klebsiella, Pseudo- monas aeruginosa, Koagülaz ( + ) Stafilokok gibi patojen mikroorganizmala ra rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY This study drug samples were taken from different drug compani es in Istanbul. 48 powder without antibiotics 17 powder with antibiotics and 51 tablets were analysed mycologically and bacteriologically. Powders and tablets were analysed using the methods of USP XXI and BP 1980. 19 % of 48 powders were not suitable for recommendati ons of FIP in terms of the content of the fungi and yeast. Corynebacterium xerosis, Corynebacterium striatum, Corynebacterium minutissimum, Cory nebacterium pseudodiphtheriticum, Penicillium spp were isolated from (6.25 %) 2 (% 4,16 %), 3 (6,25 %), 3 (6,25 %), 6 (12,3 %) of 48 samples respectively. Aspergillus spp, Alternaria spp an Penicillium spp were also isolated from 3 (6,3 %) samples. 51 tablets were not suitable for recommendation of FIP for the content of yeast and fungi. Non-patogen Staphylococcus spp was isolated from one of 51 samples. Alcaligenes faecalis was isolated from two of 51. 17 powder antibiotics were analysed using membrane filtration method of FDA recommended for bacterial contamination in drugs. Propi- onibacterium granulosum was isolated from one of these samples. None of the samples analysed was found contaminated with Sal monella Schigella, Klebsiella, Coagülaz ( + ) Staphylococcus and Pseudomo- nas aeruginosa