Yüzeysel mantar infeksiyonu etkenlerinin izolasyonunda homojenizasyon yönteminin değeri
The Efficiecy of the homogenization method for the isolation of the agents of superficial fungal infections
  1. Tez No: 44609
  2. Yazar: HALUK ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
60 ÖZET Yüzeysel mantar infeksiyonu etkenlerinin izolasyonunda homoje- nizasyon yönteminin etkinliğini saptamak amacıyla yürütülen bu çalışmada 90 klinik örneğin; DMSO'iu KOH ile direkt mikroskop incelemesi, klasik kültürü ve homojenizasyon sonrası kültürü yapılmıştır. Homojenizasyon sonrası yapılan ekimlerde fazla koloni elde edil mesi, tripsinin proteolitik aktivitesinden dolayı dokuları sindirmesine ve bunun sonucunda mantar elemanlarının açığa çıkarak besiyerinde daha rahat üremelerine bağlanmıştır. Homojenizasyon yöntemi mantarların izole edilmesi için uygun bir yöntem olarak bulunmuştur. Ancak maya ve dermatofitlerin dokudaki yoğunluğu klasik yöntemle gerçeğe daha uygun olarak saptanabilmektedir. Buna bağlı olarak mikolojik kültür için her iki yöntemin birlikte uygulan masının -dokuda bulunma sıklığını saptamak ve bulunan mantarların izo lasyonunu kolaylaştırmak yönünden- faydalı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this study, direct microscopic examination with KOH with DMSO, classical cultures and post homogenization cultures of 90 clinical samples were made in order to detect the efficiency of the homogenization method for the isolation of the agents of superficial fungal infections. Having more colonies after homogenization is considered due to the digestion of the tissues by proteolytic activity of trypsin and as a result of this, free fungal elements proliferate more easily in the medium. Homogenization method was found efficient for isolation of fungi. However, frequency of the yeast and dermatofytes in tissue can be detected more realistically in classical method. Thus, in our opinion application of both methods together is more useful in order to detect the tissue frequency and in order to ease the isolation of fungi.