Broyler ve yumurtacı tavuk serumlarında Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium antikorlarının serolojik testlerle araştırılması ve deneysel infeksiyon çalışmaları
- Tez No: 44607
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
71 ÖZET Çalışmamızda deneysel infeksiyon oluşturmak amacıyla civcivlere oral yolla Salmonella enteritidis ve Salmonella typhimurium verildi. lxl08S. en- teritidis verilen 10 adet 1 günlük civcivlerden 4 adedi 2, 5, 7 ve 13. günlerde öldü. Ölen hayvanların iç ogranlarından (karaciğer, dalak, sekal tonsiller ve barsak içeriği) etken izole ve identifiye edildi. Ixl04 S. enteritidis ve S.typhi- murium verilen 1 ve 8 günlük civcivlerde 8 hafta süreyle ölüm görülmedi. Ancak bu civcivlerden 2'şer hafta arayla alınan kloakal svablardan etkenler aralıklı olarak izole ve identifiye edildi. S. enteritidis ve S. typhimurium referens suşları ve deneysel infeksiyon sonucu ölen hayvanların iç organlarından izole edilen S. enteritidis BALB/c farelere İP yolla verilerek patojenite testleri yapıldı ve her iki etkenin de pa tojen olduğu saptandı. Çalışmamızda, Marmara bölgesinin farklı yörelerinden kesimhaneye ge len broyler ve yumurtacı tavuklardan elde edilen toplam 500 adet serum örne ğinde S. enteritidis ve S. typhimurium antikorları, Çabuk Lam Aglütinasyon, Agar Jel Presipitasyon ve Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) testleri ile arandı ve bu testlerin karşılaştırılması yapıldı. Kesimhaneden elde edilen toplam 278 broyler serumunda ELISA testi ile % 1.07 (3 serum) oranında pozitiflik saptandı. Aynı serumlarla yapılan Çabuk Lam Aglütinasyon testinde hiç pozitiflik bulunmadı. Yumurtacı tavuklardan elde edilen 222 adet kan serumu örneğinde ise ELISA testi ile Salmonella an tikorları yönünden toplam 38 serumda (%17.1) pozitiflik saptandı. Aynı serumlarla Çabuk Lam Aglütinasyon testinde ise 15 serumda (% 6.7) pozitif lik bulundu. Agar Jel Presipitasyon testinde deneysel çalışmalarda elde edilen ve ke simhaneden toplanan tüm serum örnekleri negatif bulunurken sadece hiperim- mun serumlarda pozitiflik gözlendi. ELISA ve Çabuk Lam Aglütinasyon test leri sonucunda S. enteritidis ve S. typhimurium arasında kros-reaksiyon olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY In this study, Salmonella enteritidis and Salmonella typhimurium were administered orally to produce experimental infection in chicks. Ten, a day old chicks which were given lxlO8 S. enteritidis that of 4 died on days 2, 5, 7 and 13 respectively. Animals died after the oral administration of S. enteritidis were autopsied and S. enteritidis was isolated from the liver, spleen caecal tonsils and intestinal content of the chicks. One and eight days old chicks which were given S. enteritidis and S. typhimurium were observed for 8 weeks. None of the chicks died during this period. However, S. enteritidis and S. ty phimurium were isolated from the cloacal swabs taken from the chicks 2 weeks intervals. S. enteritidis which was isolated from the internal organs of animals which died after experimental infections and references strains of S. enteritidis and S. typhimurium were injected intraperitonally into BALB/c mice. It was found that the bacteria were pathogen. The sera were collected from 500 broiler and laying hens from different parts of Marmara region. These sera were analysed for the presence of anti bodies to S. enteritidis and S. typhimurium using Enzyme Linked Immunosor bent Assay (ELISA), Rapid Slide Agglutination (RSA) and Agar Jel Precipita tion. Antibodies to Salmonella were detected in the sera of 1.07 : of 278 broil ers by ELISA test, but no antibody was detected by rapid slide agglutination test. Antibodies to Salmonella were detected in the sera of 17.1 % of 222 lay ing hens by ELISA test. Antibodies were also detected in 6.7 % of same sera by RSA test. No antibody to Salmonella was detected in the sera from the experimen tal studies and Marmara region using AGP test. However, antibodies were de tected in hyperimmune sera using the same test. The results of ELISA and RSA tests indicated that cross-reaction between S.enteritidis and S. typhimuri um is occuring.