Adorno'nun negatif ahlak felsefesi
Adorno's negative moral philosophy
- Tez No: 446229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada avangard besteci, diyalektik filozof, radikal eleştirmen ve bir toplum bilimci niteliklerini taşıdığından dolayı“20. yüzyılın dehası”olarak nitelendirilen Theodor W. Adorno'nun negatif ahlak felsefesi ele alınacaktır. Adorno'nun ahlak felsefesindeki tutumunun negatif olmasının nedeni, bugün doğru ve ahlaki yaşamın mümkün olmadığına dair inancıdır. Ahlaki ve doğru yaşamın kapalı oluşunun arkasındaki etken ise; araçsal aklın desteği ile geç kapitalist dünyada kötülüğün radikalleşmesidir. Dolayısıyla Adorno; ne yapsak bir şekilde suçluluk ağına yakalanacağımızı ileri sürmektedir. Bu noktadaki amaç,en azından suçluluk ağına yakalanmamanın olanaklılığını tartışarak bireylere çatışkıların farkındalığını sağlamaktadır. Zaten Adorno, ahlak felsefesinin bir görevi varsa onun da bilinçlilik oluşturmak olduğunu ileri sürmektedir. Bilinçlenen, farkındalık kazanan birey kötülüğe bulaşmayı reddederek bir direnç edimi sergileyecektir ki ona göre; yanlış hayat çerçevesinde yapılabilecek en ahlaki edim de bu direniş edimidir. Birinci bölümde Adorno'nun Kant felsefesi ile hesaplaşması tartışılarak, genel ahlak düşünüşü ortaya konmaktadır. İkinci bölümde“Yanlış yaşam doğru yaşanmaz”savını oluşturmasına neden olan etmenler ile bugün doğru hayatın yaşanabilirliğine dair imkanın olup olmadığı tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise Adorno'nun Auschwitz'e dair oluşturduğu yeni negatif kategorik buyruğun ve dile getirilemez olanın dile getirildiği sanat alanının direnç etiğine etkileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study will be discussed the negative moral philosophy of Theodor W. Adorno who is described as the genius of the 20th century because of being an avant-garde composer, dialectical philosopher, radical critic and a sociologist. The reason for the negative attitude of Adorno's moral philosophy is his belief that a fair and moral life is not possible today. The cause for this closure of moral and fair life is the radicalization of evil in the late capitalist world with the support of instrumental rationality. Thus, Adorno suggests that no matter what we do, we will get caught by guilt in some ways. The aim at this point is to provide individuals with an awareness of conflicts by at least discussing the possibility of not getting caught within the sense of guilt.Moreover, Adorno argues that if moral philosophy has a duty, it is to create awareness. The individual who gained consciousness and awareness will refuse getting involved in the evil and show an act of resistance which s/he thinks is the most moral act that can be done within this wrong life context. In the first part, the general moral thinking of Adorno will be revealed debating his showdown with the Kantian philosophy. In the second part will be discussed the factors behind the argument that“Wrong life cannot be lived fair enough”and the fact whether there is a possibility to live a fair life. The third section deals with the new negative categorical edict that Adorno created about Auschwitz and the art space in which the things which cannot be expressed are actually expressed with regards to their impacts on resistance ethics.