Adorno et Levinas: Ethique dans la philosophie post-Holocauste
Adorno ve Levinas: Holokost sonrası felsefede etik
- Tez No: 546267
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışma Emmanuel Levinas ile Theodor W. Adorno'yu, Holokost sonrası felsefenin başlıca düşünürleri olarak birbirlerine yakınlaştırma amacını taşır. Çalışmanın hedefi, Holokost'u sadece tarihsel bir felaket ya da politik bir sapkınlığın sonucu olarak değil, aciliyet arz eden felsefi bir problem olarak ele almayı salık veren bu iki düşünürün felsefesindeki benzerlikleri vurgulayarak bir post-Holokost felsefe çerçevesi sunmaktır. Bu proje, çağdaş olmaları, aynı filozofları okuyup eleştirmelerine rağmen felsefi kariyerlerinde oldukça farklı yolları takip etmiş ve dolayısıyla birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmamış bu iki düşünürün bir araya gelebileceği bir zemin arayışı olarak özetlenebilir. Yan yana durabilecekleri ve birbirlerinin düşüncelerine ışık tutabilecekleri ortak zemin, hiç şüphesiz, Holokost'tur. Her iki düşünür de Holokost'u, Batı felsefesi geleneğinin sınırlarını zorlayan, ona meydan okuyan ve bu geleneğin en temel kavramlarına ve teorilerine içkin olan şiddeti ve zulmü deşifre eden nihai olay olarak görür. Her ikisi de Holokost'tan sonra nasıl felsefe yapılacağı sorusuyla uğraşır çünkü bu girişim Batı felsefesinin bir öz-eleştirisidir. Bu öz-eleştiriyi her iki düşünür de önemser çünkü bu, aynı zamanda bu köklü geleneğin kendi kategorilerinin, dilinin, genelleme ve soyutlama mekanizmalarının aslında tarifsiz bir kıyımı gerçekleştirmeye ne kadar yatkın olduğu gerçeğiyle yüzleşmesidir. Bu bağlamda, Levinas ve Adorno, acıyı susturan ya da gerekçelendiren kayıtsızlıktan kaynaklanan şiddetin aslında Batı felsefesi geleneğinin kökeninde yattığına işaret eder. Bu çalışmanın amacı, post-Holokost felsefeyi daha belirgin bir bağlama oturtmak ve bunu Adorno'nun ve Levinas'ın iler sürdüğü iki fikri ya da iddiayı birbirinin içinden okuyarak yapmaktır. Bu argümanlardan ilki Adorno'ya aittir;“acıya es ödünç vermek her tür hakikatin koşuludur.”Levinas'ın öne sürdüğü fikir ise şudur:“komşunun acısını gerekçelendirmek tüm ahlaksızlığın kaynağıdır.”Bu iki argümanı birbirine yakın tutarak, hatta birbirinin içine geçirerek okumak bize Adorno'nun sözünü ettiği, özdeşlik düşüncesine direnen negatif diyalektik ve Levinas'ın sözünü ettiği, totalizasyona direnen ilk felsefe olarak etik arasındaki benzerlikleri ve farkları daha iyi görebilmemiz için imkân sunar. Bununla birlikte, tezin büyük bir bölümünün Levinas üzerine olduğunu da belirtmek gerek. Adorno, ancak bu projenin son aşamasında çalışmanın kapsamına dahil ediliyor. Bunun sebebi, Adorno'nun negatif diyalektiğinin bir post-Holokost felsefe çerçevesi çizmekte elzem olduğuna derinden inansak da negatif diyalektiğin Holokost sonrası nasıl bir ahlâk felsefesinden bahsedebileceğimiz konusunda bize söyleyeceklerinin tek başına hâlâ yetersiz olacağı kanaatindeyiz. Oysa Levinas'ın ilk felsefe olarak etik olarak tabir edebileceğimiz yaklaşımı, Adorno'nun eleştirisini harekete geçirecek olan motivasyon kaynağı ve motor işlevini görür. Adorno'daki eksik parça Levinas'ın düşüncesinde bulunur; ki bu da etik ilişkiyi yeniden anlama çabasıdır. Levinas'ın Holokost'la hesaplaşması, onu ötekilerle etik ilişkinin aciliyetini anlatmaya ve bu etik ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için de yeni bir öznellik tasavvuru geliştirmeye itmiştir. Etik öznelik, içine kapalı duyarsızlığı kırarak, temelde egoist olan öznelik yapısını sarsar, onun temellendirilmemiş, hesabı verilmemiş kendiliğinden özgürlüğünğ sorguya açar, ve tüm bunları yaparken, etik özneliğin“öteki-için-olmak”olduğunu öne sürer. Bilmeyi, düşünmeyi, kategorize etmeyi, yargılamayı, sorumlulukları seçmeyi, özgürlüğü üstlenmeyi önceleyen bu etik bilincin söylediği şey basit ve nettir:“buradayım; senin için buradayım.”Bu çalışmada hedeflenen şey, Levinas'ın Holokost'la hesaplaşmasının özneliği yeniden düşünmesi üzerinden nasıl anlaşılacağını ortaya koymaktır. Bunun için de Levinas'ın etik özneliği sorumluluk ve yerine geçme yapıları olarak nasıl yeniden anlamlandırdığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation intends to bring Emmanuel Levinas and Theodor W. Adorno in proximity as the main thinkers of a post-Holocaust philosophy. The motivation of this project is to provide a framework for a post-Holocaust philosophy by way of emphasizing the similarities that are found in the ways in which both of these thinkers respond to the Holocaust, which they both address as an urgent philosophical problem, and not merely a historical catastrophe or a political perversion. Although these thinkers follow very different paths in their philosophical careers, the purpose of this project is to establish a ground of conversation between these two thinkers. The ground on which they would stand side-by-side and shed light upon each other's work is undoubtedly the Holocaust. They both consider the Holocaust to be the ultimate challenge to the Western philosophical tradition which unmasks the violence inherent in the fundamental concepts and theories that are basic constituents of the tradition. Both of these thinkers are engaged in a post-Holocaust philosophy precisely because they are determined to lay bare the self-critique of Western philosophy in which it acknowledges the sad truth that its own conceptual tools, categories, terminological language and mechanisms of generalization and abstraction are indeed susceptible to committing extreme violence and destruction. Both Levinas and Adorno argue that violence caused by indifference that silences or justifies suffering is the central problem that lies at the root of the Western tradition that is revealed by a post-Holocaust philosophy whose purpose of existence is to challenge the very same tradition from within. In this dissertation, our aim is to provide a more precise context for this post-Holocaust philosophy by reading these two claims into each other: the first one is from Adorno,“to lend a voice to suffering is a condition for all truth,”and the other is from Levinas,“justification of the neighbor's pain is certainly the source of all immorality.”By keeping these two claims in proximity to each other, the similarities and the differences between Adorno's negative dialectics that resist against identity thinking and Levinas' ethics as first philosophy that resist against totalization will be discussed. However, the majority of the dissertation is devoted to Levinas, and Adorno is introduced at the final stage of the project. That is because, we believe that although Adorno's negative dialectics is an indispensable element in outlining a post-Holocaust philosophy, it remains unable to fully lay out the significance of morality by focusing its ethical task on its commitment to the self-critique of reason, thus becoming a never-ending questioning of the ethics of thinking. It should still be acknowledged as a tremendous effort to push philosophy to its limits, however as such Adorno's negative dialectics is at the verge of remaining an immobilized but ever deepening interrogation of the mechanism of thought. Nonetheless, Levinas with his view of ethics as first philosophy comes as a perfect counterpart that motivates and animates Adorno's critique precisely because Levinas takes up the question of subjectivity to understand the structure of ethical relation. Levinas' response to the Holocaust, then, is an urgent call to responding to the others, and thus to a rethinking of a new subjectivity. The ethical subjectivity shatters indifference, interrupts egoism by calling into question its spontaneous unjustified freedom; thus, the ethical subject is for-the-other. Levinas' duty for his readers of a post-Holocaust world is to remind them of the powerful response that uncovers the pre-cognitive, pre-reflective, sensible and sensitive ethical consciousness:“here I am.”The project undertaken in this dissertation, then, is to give an account of how Levinas responds to the Holocaust by way of rethinking of the ethical subjectivity as responsibility and substitution.