Aliya İzzetbegoviç ve düşünce dünyası
Alija İzzetbegoviç and thought the world
  1. Tez No: 446238
  2. Yazar: MUSAB AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada bilgeliğiyle kavramış olduğu Batı ve Doğu düşüncesinin yanlışlarını gözler önüne seren, kral vasfı ile zor zamanlarda yürütmüş olduğu komutanlık ve başkanlık görevini layıkıyla yerine getiren, savunduğu düşünceler ile yaşamış olduğu hayatı arasında bir bütünlük oluşturan ve Müslüman dünyasında Bilge Kral olarak tanınan İzzetbegoviç'in düşünce dünyası gösterilmeye çalışılmıştır. İçerisinde yaşamış olduğu coğrafya ve inanmış olduğu kültür sayesinde hem doğu hem de batı düşüncesine hakim olan Aliya İzzetbegoviç, bu birikimi kendi bilge kişiliğiyle birleştirerek insanlığın yüzyıllarca arayış içerisinde farklı çözüm önerileri sunduğu mutluluğu düalist bakış açısı içerisinde bulmuş ve bu bakışı İslam kabulü üzerinde somutlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the thoughts of Alija Izzetbegoviç, who is known as“Genius King”in the muslim World, who shows the wrongs of the thoughts of east and West which he grasped by his wisdom, who adequately attended his duties in diffucult times as being a commander and a president by the help of his being a“king”, who lived his entire life in accordance with his ideas his tried to be shown. Alija Izzetbegoviç who knows both east and west thought very well thanks to the neighbourhood and culture in which he lived found out the happiness which people introduced many different solutions to have in a düalist point of view by joining his experince with his wisdom personality. He embodied this view on his acceptance of İslam. Keywords : Alija Izzetbegoviç