Postmortem kanda kolinesteraz aktivite tayininin adli toksikoloji açısından değerlendirilmesi
Evaluation of ChE activity in postmortem blood according to forensic toxicology
  1. Tez No: 44633
  2. Yazar: NALAN ALİKAŞİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
50 VII ÖZET Bu çalışmada, postmortem ve antemortem kan örneklerinde kolinesteraz aktivite tayini için Ellman'm modifiye ettiği spektrofotometrik yöntemden yararlanılmıştır. Koruyucu madde konmadan, bir ay süre ile bekletilen antemortem kan örneklerinde kolinesteraz aktivitesinde önemli bir kayıp olmadığı gözlenmiştir (p>0.05). Postmortem kan örneklerinde kolinesteraz aktivitesine heparinin, sodyum florür'ün, bekleme süresinin ve bekletme sıcaklığının etkisi araştırılmıştır, yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda sodyum florür ilave edilenlerle, edilmeyenler arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
51 VIII SUMMARY Evaluation of ChE Activity in Postmortem Blood According to Forensic Toxicology In this study, spectrofotometric method modified by EHman's were used for determination of ChE in postmortem blood and antemortem biood samples. The effect of heparine, sodium floride, storage period, and the temperature on the ChE activity of postmortem blood samples were investigated. According to statistical evaluation there is significant difference between with and without sodium floride (p 0.05).