Öğretmen görüşlerine göre fen liselerinde yönetici-öğretmen ilişkilerinde karşılaşılan sorunlar (Ege bölgesi örneği)
The problems encountered during teacher-administrator interactions in science high schools according to the views of the teachers (Aegean region sample)
  1. Tez No: 446332
  2. Yazar: VEDAT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumların her alanda gelişmesinde eğitim sisteminin büyük etkisi vardır. Eğitim sisteminin girdileri olan öğrencilere şekil veren ise hiç şüphesiz öğretmenlerdir. Sistem içerisinde yönetim, eğitim paydaşlarına uygun ortamı sağlamakla görevli mercidir. Bu bağlamda öğretmen ile yönetici arasındaki formal ve informal ilişkiler kurum başarısını yani öğrenci başarısını etkilemektedir. Araştırma fen lisesi öğretmenlerinin“Yönetici-Öğretmen ilişkilerinde Karşılaşılan Sorunlara”ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan betimsel bir araştırmadır. Araştırmada çalışma evreni alınmamış evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma evreni 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ege Bölgesi'nde bulunan Aydın, Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerindeki 31 kamu fen lisesinde görev yapan 739 öğretmenden oluşmaktadır. Ancak araştırmaya 320 kişi katılmıştır. Araştırmada Güler (2006)'in“Öğretmen-Yönetici İlişkilerinde Sorun Yaratan Konular”isimli ölçeği fen liselerine uyarlanarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; İzmir ve Aydın ilindeki görev yapan öğretmenlerin diğer illerde görev yapanlara göre; bulunduğu okulda“11-15 yıl”arası görev yapan öğretmenlerin diğerlerine göre yönetici-öğretmen ilişkilerinde daha fazla sorun yaşadıkları saptanmıştır. Yöneticiler ile öğretmenler arasında siyasi ve sendikal olarak kutuplaşmaların olduğu görülmüştür. Öğretmen algılarına göre sendika güdümünde yapılan yönetici atamalarının yönetici ile öğretmen arasında sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Ölçek maddeleri arasında en önemli iletişim sorununun ise“Yöneticilerin öğretmenlerin eleştirilerine açık olmamaları.”olduğu görülmüştür. Ölçeğin genelinde, öğretmen görüşlerine göre yönetici-öğretmen ilişkilerinde karşılaşılan sorunlar orta düzeydedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yönetici, öğretmen ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Fen lisesi, yönetici, öğretmen, insan iliĢkileri,sorunlar
Özet (Çeviri)
Education system has a great impact on society's progress in all areas. Teachers are clearly shape students who are inputs in education system. Administration ,within the system, is official authority which is in caharge of providing a convenient environment to education partners. In this regard,formal and informal relationship between administrator and teacher affect institution's success as well as student's. The research is a descriptive research which aims to put forth the views of science high school teachers in terms of“The Problems Encountered during Teacher-Administrator Interactions”. In the research, it was aimed to reach all the population, not a sample from the population. The population of the research was composed of 739 teachers from 31 science state high schools in the cities of Aydın, Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya, İzmir, Manisa, Muğla and Uşak in Aegean Region. However, 320 teachers participated in the study. The scale of Güler (2006) titled“Problematic Issues in Teacher-Administrator Interactions”was used after being adapted to science high schools. As a result of the research, it was detected that in administrator-teacher interactions, the teachers working in İzmir and Aydın had more problems than the teachers working in other cities; and the teachers with 11-15 years of service had more problems compared to other teachers. It was seen that there was a political and union polarization between the administrators and the teachers. According to the views of the teachers, the problems between the administrators and the teachers were caused by administrator assignments made under the guidance of the union. It was detected that among the items of the scale, the most important communication problem was“The administrators are not open to the criticism of the teachers”. In general, the problems encountered in administrator-teacher interactions in terms of the views of the teachers were at medium level. According to the findings of the research, suggestions were made for the administrators, teachers and researchers. KEY WORDS: Science High School, Administrator, Teacher, Human Relations,Problems