Etlik piliç karma yemlerine doğal antimikrobiyal olarak üzüm çekirdeği-, zeytin yaprağı- ve nar kabuğu ekstraktları ilavesinin besi performansı, serum ve bağırsak parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the grape seed-, olive leaf- and pomegranate peel- extracts supplementation as natural antimicrobial to broiler diets on the growth performance, serum and intestine parameters
  1. Tez No: 322790
  2. Yazar: DURSEN ATILGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Ziraat, Biochemistry, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, mısır-soya küspesi esaslı etlik piliç karma yemlerine doğal antimikrobiyal kökenli yem katkı maddeleri olarak üzüm çekirdeği-, zeytin yaprağı- ve nar kabuğu-ekstraktları ilavesinin besi performansı, karkasın ve serumun bazı parametreleri ile ince bağırsağın bakteri sayısı üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu çalışmada, toplam 576 adet erkek etlik civciv her biri 3 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 24 adet olacak şekilde 8 muamele grubuna tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme karma yemleri; hiçbir yem katkı maddesi içermeyen kontrol rasyonu (KONT) ile kontrol rasyonuna probiyotik (P), 100 ve 200 ppm düzeylerinde oleuropein içerecek şekilde zeytin yaprağı- (ZYE100 ve ZYE200), 100 ve 200 ppm düzeylerinde proantosiyanidin içerecek şekilde üzüm çekirdeği- (ÜÇE100 ve ÜÇE200) ile nar kabuğu- ekstraktları (NKE100 ve NKE200) ilavesiyle hazırlanmış rasyonlardır. Sonuç olarak, P, ZYE100 ve ZYE200 ile NKE100 ve NKE200 rasyonlarıyla besleme etlik piliçlerin 6. haftadaki canlı ağırlıklarını ve 0-6 haftalık dönemdeki canlı ağırlık artışlarını kontrol grubuna nazaran önemli derecede artırmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effects of the grape seed-, olive leaf- and pomegranate peel- extracts supplementation as natural antimicrobial feed additive to corn-soybean meal based broiler diets on the growth performance, carcass and serum some parameters and small intestinal bacteria count. At this study, a total of 576 male broiler chicks were randomly assigned to eight experimental groups of similar mean weight each of which included three replicates of twentyfour chicks. The experimental diets were prepared as follows: diet 1 (CONT): a basal diet which contained no feed additive and other diets supplemented with probiotic (P), olive leaf extract at two levels of 100 and 200 mg/kg oleuropein (OLE100 and OLE200), grape seed extract at two levels of 100 and 200 mg/kg proanthocyanidin (GSE100 and GSE200) and pomegranate peel extract at two levels of 100 and 200 mg/kg proanthocyanidin (PPE100 and PPE200). As a result, feeding the P, OLE100, OLE200, PPE100 and PPE200 diets significantly increased the body weights of broilers at 6 weeks and their body weight gains at the period of 0 and 6 weeks compared to that of broilers fed the CONT diet (P0.05).