Brakiterapi tedavisinde kullanılan düşük enerjili gama ışınları için heterojen ortamlardaki radyasyon doz dağılımlarının mikro ölçekli fantomlar üzerinde Monte Carlo yöntemiyle incelenmesi
Assesment of radiation dose distributions in heterogenous media for low energy gamma rays used in brachytherapy treatment by Monte Carlo method on micro scaled phantoms
- Tez No: 446375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üç boyutlu brakiterapi doz hesaplamalarında, voksellere ayrılmış doz hesaplama geometrilerinin oluşturulması amacıyla, bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden faydalanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, brakiterapi kaynakları için BT tabanlı fantomların voksel içi materyal heterojenliğine bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel dozdaki belirsizlikleri araştırmaktır. Bu amaçla farklı deney senaryoları hazırlanmış ve bu senaryoların her birinde, sonsuz büyüklükte bir su ortamı içerisine tek bir yüksek doz hızlı 192 Ir kaynağı yerleştirilmiştir. Farklı senaryolarda kaynağın merkezi dik ekseni üzerinde 1 cm veya 0,5 cm uzaklıkta, 1,0x1,0x1,0 mm 3 yada 2,0x2,0x2,0 mm3 boyutlarında hedef hacim bölgeleri belirlenmiştir. Bir hedef bölge kendi içerisinde 10x10x10 adet kübik alt voksellere bölünmüştür. Hedef hacim içerisindeki farklı alt voksellere su, hava, akciğer dokusu, kemik dokusu ve adipoz dokusundan oluşan heterojen materyaller atanmıştır. Başka bir hesaplamada ise, bu voksellere, kullanılan heterojen materyallerin element bileşimlerinin tümünden oluşan tek bir materyal yerleştirilmiştir. Hesaplamalar, BrachyDose Monte Carlo kodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ters kare yasasının etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla, r2Dr) değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, voksel içi materyal heterojenliklerinin, sırasıyla 1,0x1,0x1,0 mm3 ve 2,0x2,0x2,0 mm3 hedef hacimler içerisindeki brakiterapi doz dağılımlarında % 3 veya % 5'e varan oranlarda farklılığa neden olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
CT based images are used to reconstruct a voxelized dose calculation geometry in 3D brachytherapy treatment planning. Our purpose in this study is to investigate dose uncertainties due to intra-voxel inhomogeneities of CT based phantoms for brachytherapy sources. In order to achieve this purpose, an HDR 192 Ir source was placed in a water phantom. A target volume with the dimensions of either 1.0x1.0x1.0mm 3 or 2.0x2.0x2.0mm 3 was located at either 0.5 cm or 1 cm away from the source center and on the transverse axis of the source. In addition, the target volume was divided into a grid of 10x10x10 cubic sub-voxels. Heterogeneous media within the target volume was obtained by filling each sub-voxel with one of 5 different materials (i.e. water, air, adipose, bone or lung tissue). In another comparison study, the target volume was filled with only one medium, a kind of material which has an average elemental composition and mass density over sub-voxels at the other simulation geometry. BrachyDose Monte Carlo code was used in all dose calculations. In order to eliminate inverse square dependence, r 2 D(r) values were evaluated. Our results shows that intra-voxel heterogeneities may result in up to 3% or 5% dose difference on the brachytherapy dose distributions for either 1.0x1.0x1.0mm 3 or 2.0x2.0x2.0mm 3 target volumes, respectively.