Elma ve armut fidanlarında yan dal oluşumu üzerine siklanilit (cyclanilide) uygulamalarının etkisi
The effect of cyclanilide treatments on lateral shoot formation in apple and pear nursery saplings
- Tez No: 446382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizde meyve fidanları dalsız olarak üretilmekte olup, fidanlar bahçeye dikildikten sonra bazı kültürel uygulamalar yardımıyla dallandırılmaktadır. Bunun yerine modern meyve yetiştiriciliğinde tercih edilen fidanlıkta dallandırılmış fidanların dikilmesi bir taraftan erken yaşta meyve alınmasını sağlarken, diğer taraftan da kültürel uygulamalarla fidanlarda oluşabilecek hasarları en aza indirmektedir. Çalışmamızda farklı dozlarda Perlan ve Siklanilit (CYC) uygulamalarının Golden Delicious ve Starking Delicious elma çeşitleri ile Williams ve Deveci armut çeşitlerine ait fidanlarda fidan kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Fidan kalitesinin belirlenmesi amacıyla fidanların yan dal sayısı (adet/fidan), gövde çapı (mm), fidan boyu (cm), ortalama dal uzunluğu (cm), dal açısı (o), ilk dal yüksekliği (cm), dallanan fidan oranı (%) belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında her iki türde de fidan kalitesi açısından çok büyük öneme sahip yan dal sayısı ve dallanan fidan oranı değerlerinde CYC uygulamalarının kontrol ve Perlan uygulamalarına göre çok daha etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda elma fidanlarında en yüksek yan dal sayısı 100 ppm CYC uygulanmış olan Golden Delicious (12.67 adet/fidan) çeşidinde, armut fidanlarında ise 15 ppm CYC uygulanmış olan Deveci (5.68) çeşidinde belirlenmiştir. Dallanma oranı değerleri incelendiğinde elma fidanlarında CYC uygulamaları ortalama % 97.50 başarı sağlanırken bu oran Perlan uygulamalarında % 45.83 seviyelerinde kalmıştır. Armut fidanlarında ise CYC uygulamalarında % 89.16 olan dallanma oranı Perlan uygulamalarında % 39.99 değerinde kalmıştır. Bu bilgiler ışığında CYC uygulamalarının elma ve armut fidanlarında fidan kalitesini olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the fruit saplings are usually produced without lateral branches and they are branched with some applications after planting in orchard. On the other hand, branching of saplings in nursery before planting in orchard is preferred by the growers. The branched saplings are fruited earlier as well as the damages that might occur by cultural application can be minimized. In our study, the effects of Perlan and Cyclanilide (CYC) applications in different doses on the sapling quality of Golden Delicious and Starking Delicious apple cultivars, and Williams and Deveci pear cultivars were investigated. Sapling quality parameters such as lateral shoot number on the sapling, trunk diameter (mm), sapling length (cm), branch length (cm), the degree of lateral branch to main trunk (°), the length of the first branch (cm) and the rate of branched saplings (%) are identified. The results showed that CYC applications are more effective on the lateral branching of sapling in both species comparing to control and Perlan applications. The highest lateral shoot number were obtained with 100 ppm CYC application from Golden Delicious cultivar (12.67/sapling) in apple species and with 15 ppm CYC application from Deveci (5.68/sapling) in pear species. While CYC applications on apple species enhanced the branching rate in average of 97.50 %, Perlan applications showed 45.83% success on the branching comparing to control. The branching rate of pear species were also increased 89.16% by CYC application and 39.99% by Perlan application over the control. According to the findings of this study, it can be said that CYC applications positively affect the sapling quality of apple and pears species.