Elektrik motor sargılarının ısı miktarının ve bakır kayıplarının debye ve Bloch-Gruneisen yaklaşımlarına göre hesaplanması
Calculation of heat capacity and copper losses of electric motor winding using debye and Bloch-Gruneisen approximations
  1. Tez No: 446383
  2. Yazar: TURAL MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrik motorlarının çalışma süresinin uzatılması, veriminin artırılması ve gereksiz enerji kaybını azaltmak için ısısal ve elektriksel özelliklerinin hassas olarak incelenmesi bilimin ve teknolojinin güncel konularından biridir. Günümüze kadar ki çalışmalarda motor sargılarının ısı miktarının ve direncinin sıcaklığa göre değişmesi genelde klasik fizik varsayımlarına, yarı deneysel veya deneysel yöntemlere göre incelenmektedir. Klasik fiziğin varsayımlarına ve yarı deneysel yöntemlerden alınan sonuçlar yaklaşık olduklarından elektrik motor teknolojisine uygulanması yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, modern fiziğin varsayımları dikkate alınarak Asenkron Motorun ısısal ve elektriksel özelliklerinden olan ısı miktarının, direncinin ve bakır kayıplarının sıcaklığa göre değişmesi, Debye ve Bloch-Gruneisen yaklaşımları kullanılarak teorik ve deney verilerine göre tüm sıcaklık aralığında hassas olarak incelenmiştir. Elde edilen hesaplama sonuçları deneyden alınan sonuçlarla karşılaştırılmıştır ve literatürle uyumlu olduğu görülmüştür. Bu çalışma, motorun ısısal ve elektriksel özelliklerinin hassas hesaplanmasına ve motorun verimli çalışması için gereken önlemlerin önceden alınmasına imkân verecektir.
Özet (Çeviri)
To extend the operating time of electric motors, to improve performance and to reduce the unnecessary energy losses, examining thermal and electrical properties of motors is one of the most actual topics of science and technology. In the studies the temperature dependences of heat capacity and resistivity of motor windings have been examined until today by classical physic approximations, semi-empirical or empirical methods. Because the obtained results from classical physic approximations, semi-empirical methods are the approximate results, applying these to the electric motor technology causes misleading. In this study, taking into account modern physic approximations, the temperature dependences of heat capacity, resistivity and copper losses which are the thermal properties of Asynchronous Motors, have been investigated accurately in all temperature ranges using Debye and Bloch-Gruneisen approximations. Our test results were compared with empirical results and it is seen that our results are in good agreement with literature. This study will allow us to already get necessary steps for the accurate evaluation of thermal and electrical properties of motors and for the efficient performance of motor.