Bazı meyve türlerinin fidanlarında uç alma ve perlan (6-BA+GA4+7) uygulamalarının dallanma üzerine etkileri
The effects of pinching and perlan (6-BA+GA4+7) applications onbranching in saplings of some fruit species
  1. Tez No: 549935
  2. Yazar: MEHMET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, 2016-2018 yıllarında özel ticari bir fidanlığa (GAP Fidancılık A. Ş.) ait fidan üretim parsellerinde yürütülmüştür. Çalışmada, farklı dallandırma yöntemlerinin meyve fidanlarındaki etkilerini belirlemek amacıyla bitkisel materyal olarak elma, armut, kiraz ve dut türlerinin farklı çeşit/anaç konbinasyonları kullanılmıştır. Araştırmada, farklı dallandırma yöntemlerinin meyve fidanlarındaki etkilerini belirlemek amacıyla 6-Benzyladenine (BA) ve GA4+7 içeren suda çözünebilir Perlan TM (Promalin®) (Fine Agrochemicals Limited, England) kontrol, 500 ve 1000 ppm'lik dozları 1'er hafta aralıklarla 3'er kez uygulanmıştır. Uygulamaların yapıldığı meyve tür ve çeşitlerinde fidan boyu üzerinde Perlan uygulamalarının etkili olduğu saptanmıştır. Sürgün boyunda, armut dışında tüm meyve türlerinin fidanları üzerinde Perlan uygulamalarının etkili olduğu görülmüştür. Yan dal uzunlukları bakımından en eklili uygulmanın 500 ppm Perlan uygulaması olduğu, elma çeşitlerinde ise uç alma uygulamasının daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Yan dal sayıları üzerinde ise en etkili uygulamanın yine Perlan uygulamaları olduğu, armut ve kiraz çeşitlerinde 1000 ppm Perlan uygulamasının, elma ve beyaz dut çeşitlerinde ise 500 ppm Perlan uygulamsının etkili olduğu saptanmıştır. Uygulamaların anaç çapları üzerine etkileri incelendiğinde, armut ve elmada uç alma uygulaması, kiraz ve beyaz dut'da ise 500 ppm Perlan uygulaması etkili olmuştur. Fidan çapında ise tüm tür ve çeşitler üzerinde 500 ppm Perlan uygulamasının etkili olduğu tespit edilmiştir. Yan dal açıları üzerine kiraz çeşitlerinde uç alma uygulaması etkili olurken, diğer tüm meyve ve çeşitlerinde ise 500 ppm Perlan uygulamasının daha etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada, Perlan uygulamaları hem yan dal oluşumuna hem de diğer büyüme özellikleri üzerine olumlu etkide bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a private commercial nursery production of saplings plots in the years 2016-2018. In this study, different kinds/root components of apple, pear, cherry and mulberry species were used as plant material in order to determine the effects of different branching methods on fruit saplings. In this study, the control of 6-Benzyladenine (BA) and water soluble Perlan TM (Promalin®) (Fine Agrochemicals Limited, England) containing GA4+7 control (0 ppm), 500 and 1000 ppm doses were applied 3 times at 1 week intervals. It was determined that the effect of Perlan practices on sapling length was important. Perlan applications on all fruits, except pears, were determined to be effective in shoots. In terms of lateral branch lengths, the most common application was 500 ppm Perlan application, and in apple varieties, pinching application was more effective in terms of encouraging lateral branch formation. The most effective applications on the number of branches are Perlan applications, 1000 ppm Perlan application in pear and cherry varieties were found to be effective in apple varieties and 500 ppm Perlan application in white mulberry. When the effects of applications on root diameter were examined, it was determined that pear and Apple pinching application was effective and 500 ppm Perlan application was effective in cherry and white mulberry. 500 ppm Perlan application was effective in all types and varieties of seedling diameter increase. Side branch angles on cherry cultivars pinching application is effective, while all other fruits and varieties 500 ppm Perlan application has been effective. In this study, Perlan practices have a positive effect on both lateral branch formation and other growth characteristics.