Romanov kuzularında değişik vücut ölçüleri bakımından büyüme eğrisinin doğrusal ve doğrusal olmayan modeller ile belirlenmesi
Determining of growth curve with linear and non-linear models in terms of varied body sizes for Romanov lambs
  1. Tez No: 446384
  2. Yazar: AHMET TAHSİN YALDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YALÇIN TAHTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Romanov kuzularının beden ölçülerindeki değişimi tanımlayabilmek amacı ile doğrusal ve doğrusal olmayan modeller arasından en iyi modelin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Rusya'nın Nikopol eyaletinden Niksar Gürçeşme köyüne getirilen Romanov koyun ırkı kuzularının vücut ölçüleri doğumdan 180. günlük yaşa kadar kayıt altına alınmıştır. Çalışmada doğrusal modellerden, Linear model, Kuadratik model, Kubik model, doğrusal olmayan modellerden ise, Lojistik model, Bertalanffy model, Gompertz model, Richard model, Brody model, Negatif Eksponensiyal model kullanılmıştır. Kullanılan modellerin hangisinin daha uyumlu olduğuna karar verebilmek için belirtme katsayısı (R2) ile hata kareler ortalaması (HKO) değerlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca bu modellere ait parametreler ve standart hatalarıda dikkate alınmıştır. Yapılan araştırmada canlı ağırlıkta en yüksek R2 değeri 0.992 olarak, cidago yüksekliğinde en yüksek R2 değeri 0.993 olarak, göğüs derinliğinde en yüksek R2 değeri 0.988 olarak, kürekler arkası göğüs genişliğinde en yüksek R2 değeri 0.990 olarak, vücut uzunluğunda en yüksek R2 değeri 0.986 olarak ve göğüs çevresinde en yüksek R2 değeri 0.989 olarak, sağrı yükseklğinde en yüksek R2 değeri 0.993 olarak, kulak uzunluğunda en yüksek R2 değeri 0.988 olarak, baş uzunluğunda en yüksek R2 değeri 0.983 olarak bulunmuştur. Ele alınan bütün vücut özlliklerinde en yüksek R2 değeri kubik modelden elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre Romanov kuzularının ele alınan tüm vücut ölçülerinin gelişimini en iyi açıklayan ve büyüme eğrilerine en uyumlu modelin Kubik model olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca richard ve negatif eksponensiyal model hariç diğer modeler, kubik modele yakın değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determining best model between linear and non linear models to define body size changes of Romanov lambs is aimed. For this purpose, body size changes of Romanov lambs which were brought to Niksar Gürçeşme village from Russia Nikopol state are recorded from birth to 180 days old. In this study Linear model, Quadratic model, Cubic model are used from between Linear models and Logistic model, Bertalanffy model, Gompertz model, Richard model, Brody model, Negative Exponetial model are used from between nonlinear models. Coefficent of determination (R2) and Mean Square Error (MSE) are used to decide on which model is more compatible between these models. Parametes and standard errors of these models are also considered. In the research, max R2 value of 0.992 obtained for live weight from cubic model, max R2 value of 0.993 obtained for height of withers from cubic model, max R2 value of 0.988 obtained for chest depth from cubic model, max R2 value of 0.990 obtained for withers width from cubic model, max R2 value of 0.986 obtained for body length from cubic model and max R2 value 0.989 obtained for chest girth from cubic model, max R2 value of 0.993 obtained for height at rump from cubic model, max R2 value of 0.988 obtained for ear length from cubic model, max R2 value of 0.983 obtained for head length from cubic model. According to these results, cubic model is determined as the most compatible model about explaining development of all body sizes of Romanov lambs in a best way and cubic model is the most compatible model with growth curves. Except for the richard and negative exponential model, other models gave close values to the cubic model.