Romanov x ivesi melezi koyunlarda ağız sütü kalitesinin belirlenmesi
Determination of colostrum quality in romanov x awassi breed sheep
- Tez No: 986961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BARITCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Geliştirme Çiftliği'nde bulunan 27 baş Romanov × İvesi melezi koyundan, doğumdan sonraki ilk üç gün içerisinde alınan kolostrum örneklerinin kalite özellikleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, yenidoğan kuzuların yeterli ve yüksek kaliteli kolostrum alımını sağlamak ve bu süreci etkileyebilecek potansiyel faktörleri belirlemektir. Kolostrumun, olgun süte kıyasla protein, yağ, vitamin ve mineral açısından daha zengin olduğu bilinmektedir. Refraktometre ile yapılan ölçümler sonucunda Brix değerleri birinci, ikinci ve üçüncü günlerde sırasıyla 23,6; 18,1 ve 17,9 olarak belirlenmiştir. Aynı günlerde protein oranları %6,9; %8,1 ve %7,8, kuru madde içerikleri %18,0; %14,4 ve %13,9 yağ oranları %6,9; %6,3 ve %6,0 ve yoğunluk değerleri ise 1,06; 1,05 ve 1,04 olarak tespit edilmiştir. Birinci gün ölçümlerinde, Brix değeri ile yoğunluk (r=29,7), protein (r=28,5), laktoz (r=28,6) ve kuru madde (r=28,5) arasında pozitif ve orta düzeyde korelasyonlar (%) saptanmıştır. Buna karşılık, somatik hücre sayısı (r=8,4) ve yağ (r=8,0) ile ilişkiler oldukça düşük bulunmuştur. Elde edilen bulgular, Brix değerinin kolostrum kalitesini belirlemede güvenilir bir gösterge olduğunu ve kolostrum bileşenlerinin paralel bir değişim sergilediğini göstermektedir. Öte yandan, yağ içeriği ile Brix değeri arasındaki negatif yönlü ilişki, yağın kolostrum kalitesinin değerlendirilmesinde sınırlı bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. İstatistik analizler, doğumdan sonraki ilk üç gün boyunca protein, laktoz, kuru madde ve yoğunluk değerlerinde anlamlı değişiklikler olduğunu göstermiştir. Türkiye'de hayvancılık sektöründe karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, yenidoğanlarda yüksek ölüm oranları olup, bunun temel nedeni kuzuların zamanında ve yeterli miktarda kaliteli kolostrum alamamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality characteristics of colostrum samples collected within the first three days after birth from 27 Romanov × Ivesi crossbred ewes at the Research and Development Farm of the Faculty of Agriculture, Dicle University, were evaluated. The aim of the study was to ensure that newborn lambs receive sufficient and high–quality colostrum and to identify potential factors that could influence this process. Colostrum is known to be richer in protein, fat, vitamins, and minerals compared to mature milk. Measurements taken with a refractometer determined Brix values of 23.6, 18.1, and 17.9 on the first, second, and third days, respectively. On the same days, protein ratios were determined to be 6.9%, 8.1%, and 7.8%, dry matter contents were 18.0%, 14.4%, and 13.9%, fat ratios were 6.9%, 6.3%, and 6.0%, and density values were 1.06, 1.05, and 1.04, respectively. In the first day measurements, positive and moderate correlations were found between Brix value and density (r=29.7), protein (r=28.5), lactose (r=28.6), and dry matter (r=28.5). In contrast, correlations with somatic cell count (r=8.4) and fat (r=8.0) were found to be quite low. The findings indicate that the Brix value is a reliable indicator for determining colostrum quality and that colostrum components exhibit parallel changes. On the other hand, the negative relationship between fat content and Brix value indicates that fat plays a limited role in assessing colostrum quality. Statistical analyses showed significant changes in protein, lactose, dry matter, and density values during the first three days after birth. One of the most significant problems encountered in the livestock sector in Turkey is high mortality rates in newborns, the main reason being that lambs do not receive quality colostrum in a timely manner and in sufficient quantities.