Rize ili içme sularında toplam alfa, toplam beta aktivitesi ve doz değerleri
Total alpha, total beta activities of drinking water in Rize province and dose values
- Tez No: 446399
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Rize il merkezi, ilçeleri ve ilçelere bağlı bazı köylerin yerleşim yerlerinden içme ve kullanma suyu örneklerinin toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Rize ili içinde ilçelere bağlı köylerden 61 adet su örneklerinin toplam alfa ve toplam beta aktivitelerini belirlemek için Berthold LB770 model 10 kanallı düşük seviyeli orantılı sayacı kullanılmıştır. Toplam alfa ve toplam beta analizleri“EPA 900,0”standart metoduna göre yapılmıştır. İçme ve kullanma su örneklerinin ortalama toplam alfa ve toplam beta aktiviteleri sırasıyla 22 mBq/L ve 85 mBq/L olarak ölçülmüştür. Ölçülen aktivite değerleri kullanılarak bebekler, çocuklar ve yetişkinler için yıllık etkin doz değerleri ilçeler bazında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to detect gross alpha and beta activity concentrations of drinking waters in city center, counties and some villages of Rize. The Berthold LB770 multi-channel and low energetically detector was used to detect gross alpha and beta concentrations in the water, which are collected from sixty-one different locations (above mentioned). Gross alpha and beta analyses were performed according to“EPA 900.0”standard method. The average gross alpha and beta activities for drinking and tap waters were measured 22 mBq/L and 85 mBq/L, respectively. The annual effective-dose was calculated for babies, children and adults in all counties of Rize by using measured activity values.