Kırsal kalkınmada IPARD programı uygulamaları (Trabzon ili örneği)
IPARD programme applications in the rural development (Example of Trabzon province)
- Tez No: 446409
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın konusunu Avrupa Birliği tarafından 2007-2013 döneminde IPA'nın 5. Bileşeni olan IPARD Programı kapsamında yapılan mali yardımlar oluşturmaktadır. Araştırmada 2011-2014 tarihleri arasında 1-12.Başvuru Çağrı İlanı boyunca IPARD Programı kapsamında IPARD Ajansı olarak belirlenen Tarım ve Kırsal Kalnmayı Destekleme Kurumu'na sunulan ve 08/04/2014 tarihine kadar hibe ödemesi yapılan projeler incelenmiştir. IPARD Programı uygulamaları ile ülke genelinde ve Trabzon ilinde hibe ödemesi yapılan sektörlerde kırsal alanlarda meydana gelen değişimler resmi istatistiklerle ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar üzerinden sektör bazında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Trabzon ilinde sunulan ve hibe ödenen projeler incelenmiş ve IPARD Program uygulamaları açısından il, ilçe, sektör bazında çeşitli karşılaştırmalar yapılmıştır. IPARD Programı kapsamında hibe ödemesi yapılan sektörlerin tamamında Türkiye genelinde bir artış olduğu görülmüştür. Trabzon ilinde ise 101-1, 101-2 ve 302-3 alt tedbirlerinde artış 103-1, 103-2, 103-4, 302-1, 302-4 alt tedbirlerinde düşüş görülmüştür. Trabzon ilinde artış olan sektörlerden sadece 302-3 Kırsal turizm sektöründe meydana gelen yaklaşık % 35'lik artış, Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşmiştir. IPARD Programın uygulama süreçleri Trabzon ili özelinde ele alınmış ve programın etkinliğini artırmak üzere karşılaşılan sorunlar ve bunlarla ilgili çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's subject is the financial assistance within IPARD which constitutes 2007-2013 period of 5. component of IPA made by the European Union. In this study, the projects analyzed“offered during the 1-12. Call for Application between 2011-2014 and made grant payments until 08.04.2014”by Agriculture and Rural Development Support İnstitution, which has been appointed as IPARD Agency in IPARD Program. With IPARD applications, the changes occurred in rural areas throughout the country and Trabzon province by payment of grants made to the sectors is demonstrated with official statistics. Via emerging results, has made reviews on sector bases. The projects offered and made grant payments in Trabzon province has been analyzed and in terms of IPARD program implementation, made various comparisons about provinces and districts by basis of sectors. Within the scope of the IPARD Program, it is seen that there is an increase in the whole of the sectors in which the grant payments are made in Turkey. In the province of Trabzon in particular, it is seen that there is an increase in 101-1, 101-2 and 302-3 sub measures and there is a decrease 103-1, 103-2, 103-4, 302-1, 302-4 sub-measures. Of the sectors that have increased approximately 35% in Trabzon province, only in 302-3 - the rural tourism sector has been realized above the average of Turkey. IPARD Program application process is discussed in private for Trabzon and to increase the effectiveness of the program, encountered problems and solution suggestions related to them have tried to expose.