Avrupa ülkelerinin makroekonomik göstergeler bakımından panel veri analizi ile incelenmesi
Investigation of European countries according to macroeconomic indicators via panel data analysis
- Tez No: 446423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Panel veri, yatay kesit birimlerine ait gözlemlerin belli bir zaman aralığında bir araya getirilerek bir dönem hakkında bilgi verir. Eşit veya farklı uzunlukta zaman serisi içermesi panel verinin dengeli veya dengesiz olma durumunu yansıtır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ve Türkiye'nin 2000/2012 yılları arasındaki makroekonomik göstergeler bakımından panel veri analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte 2008 küresel krizin Avrupa Birliği ve Türkiye'deki ekonomik büyümeyi hangi düzeyde etkilediği incelenmiştir. Bu çerçevede Avrupa ülkelerinin 2008 krizi öncesi, kriz dönemi ve kriz sonrası GSMH'nın tahminlenmesine yönelik model oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Panel data, gives period brought together in a certain time interval of the horizontal section of the observation unit. That it includes equal or different series of time reflects that panel data analysis is balanced or not. What aimed in this study is to examine Turkey and EU countries by means of macroeconomic parameters between the years of 2000 and 2012 by using panel data analysis. It has also between studied that how Turkey and EU countries was effected by means of growing as a result of the global crisis of 2008. In this context, European countires before the 2008 crisis, the period of crisis and post-crisis GDP was founded model for estimating.