Asetilen molekülünün ikili iyonlaşma tesir kesitlerinin ölçülmesi
Double differential cross section measurements of acetylene molecule
  1. Tez No: 446428
  2. Yazar: ÜMRAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında asetilen (C2H2) molekülünün farklı enerjilerdeki elektron demeti ile çarpışması sonrası ikili diferansiyel tesir kesiti (DDCS) ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler e-COL Laboratuvarında elektron çarpışma deneyleri için kullanılan elektron spektrometresi kullanılarak alınmıştır. Elektron spektrometresi ile yapılan çarpışma deneylerinde belirli enerjideki elektron demeti ile hedef gazın çarpışması sonucu ortaya çıkan elektronlar açı ve enerjilerine göre dedekte edilmektedirler. DDCS, çarpışma sonucu iyonlaşma olayında açığa çıkan elektronlardan birinin açısına ve enerjisine bağlı olarak yapılmaktadır. Bu çalışmada ikili diferansiyel tesir kesiti ölçümleri, gelen elektron enerjisi 50-350 eV aralığında iken açığa çıkan elektronlardan birinin 30o-130o aralıkta açısal dağılımı belirlenerek elde edilmiştir. Bu çalışma ile asetilen molekülünün ikili diferansiyel tesir kesitleri ilk kez geniş bir enerji ve açı aralığında ölçülmüştür. Alınan bu ölçümlerin, teorik olarak analizi ve bu alanda kullanılan teorik modellerin testi üzerine teorik gruplarla ortak çalışmaların yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experimental double differential cross sections (DDCSs) of acetylene (C2H2) molecule are presented. The angle dependent measurements are taken at different ejected electron energies. Experimental data is taken in e-COL Laboratory using electron spectrometer that is used for electron collision experiments. Electron spectrometer is used for collision experiments and in this type experiments a determined electron gun is collided by a target gas and the electrons occurred from collision event is detected by their angles and energies. DDCS measurements are taken by energy and angle dependence of one of the outgoing electrons after ionization event. DDCS measurements are taken at 50-350 eV incident electron energies and 30o-130o angular distribution of one of the outgoing electrons. A wide energy range of DDCS for acetylene molecule is taken for the first time. The experimental data is planned to use in theoretical analysis by collaboration with theoreticians that work on acetylene molecule.