Akşehir fay hattında toprakta radon konsantrasyonu ölçümü
Measurement of radon concentrations in soil on Akşehir fault zone
- Tez No: 446429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM, DR. AYLA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi ve bölgenin jeolojik ve tektonik yapısı hakkında bilgi elde edilmesi hususundaki faydası nedeniyle, hava, su ve toprak gazında yoğun olarak radon konsantrasyonunu belirleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada, Akşehir fay hattı üzerinde ve civarında yer alan 10 farklı noktada 5 ay boyunca aylık periyotlarla toprakta radon konsantrasyonu değerleri AlphaGUARD PQ2000PRO radon dedektörü kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, toprakta radon aktivite konsantrasyonunun en küçük değeri 5,36 kBq/m3 ve en büyük değeri ise 47,62 kBq/m3 olarak belirlenmiştir. Ölçümlerden elde edilen radon konsantrasyonu değerleri kullanılarak kaynakların ölçüm periyodundaki ortalama konsantrasyonları hesaplanmış ve ortalama radon konsantrasyonunun en küçük değeri 8 nolu kaynakta 10,23 kBq/m3 ve en büyük değeri ise 1 nolu kaynakta 31,77 kBq/m3 olarak belirlenmiştir. Ayrıca incelenen noktaların çoğunun ortalama radon konsantrasyonu değerlerinin, ölçüm noktalarının Akşehir fay hattına olan dik uzaklıkları arasında ters orantılı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the effects in human health and the benefits in obtaining information on the geology and tectonic structure of the region, determination of radon concentration studies are intensely carried out in air, water and soil gas. In this study, soil gas radon concentration values were determined at the points on or around the Akşehir fault zone in monthly period during 5 month-time using AlphaGUARD PQ2000PRO radon detector. As a result of this study, the minimum value of 5,36 kBq/m3 and the maximum value of 47,62 kBq/m3 were obtained as radon concentration in soil. The mean radon concentration values of the sampling points were calculated for the sampling period and the minimum of these values was obtained at the sampling point 8 as 10,23 kBq/m3 and the maximum at the sampling point 1 as 31,77 kBq/m3. Moreover, it was obtained that the mean radon concentration values of the most of the sampling points were inversely proportional with the straight distances of the sampling points to the Akşehir fault zone.