Deniz taşımacılığında optimum hız ve rotanın modellenmesi
A modeling of optimal speed and route in maritime transport
- Tez No: 446433
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Petrol fiyatlarından en çok etkilenen parametre olan yakıt tüketiminin hız ile doğru orantılı olmasından dolayı geminin gideceği hızın optimize edilmesi bu maliyet kalemini küçültmektedir. Bu çalışma en az maliyetli rotayı bulmak için bir yaklaşım algoritması ve sabit maliyet, gemi zamanı, sera gazı gibi çevresel faktörleri içeren bir model sunmaktadır. Gemi zamanını azaltmak salınımı düşürmek için yeterli değildir. Bu yüzden daha iyi bir rota ile birlikte geminin optimum hızını, yakıt ikmal limanlarını ve ne kadar miktarda yakıt alması gerektiğini içeren bir model geliştirdik. Problemi çözmek için En Yakın Komşuluk Algoritması ve Christofedes Algoritmasını kullandık ve bu algoritmaları geliştirerek daha kısa bir rota bulduk. Ardından da geminin deplasmanının zamana göre değişimini gösteren bir formül bulunarak hali hazırdaki yakıt tüketim formülü iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel consumption is the most important parameter which is effected by the petrol prices.Optimization of the sailing speed decreases the fuel cost because It is proportional to the sailing speed This study provides an algorithm in order to find an estimation for calculating the least cost route and designs a mathematical model to minimize the fixed ordering, purchase, and ship time costs; and environmental costs associated with greenhouse gas emissions. All of these parameters depend on the length of the route and speed of the ship. It is a fact that, reducing the ship time is not sufficienet for reducing the emission. So, we develope a model of the optimum ship speed, bunkering ports, and amounts of bunker fuel with better ship route. To solve the problem, we use The Nearest Neighborhood Algorithm and Christofedes' Algorithm. Finally, we develope these algorithms to find the shorter route.