Valproik asid ile oluşturulan lens hasarına Edaravon'un etkileri
Effects of Edaravone on lens injury induced by valproic acid
  1. Tez No: 446434
  2. Yazar: HATİCE ALABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Valproik asit (2-propil valerik asit), çocuklarda ve yetişkinlerde rastlanan migren, bipolar rahatsızlıklar ve epileptik hastalıkların tedavilerinde tercih edilen bir ilaçtır. Yararlı etkilerinin yanı sıra uzun süreli kullanımı sonucunda birçok doku ve organda hasar meydana getirdiği literatürde belirtilmektedir. Valproik asidin serbest radikal üretimini arttırması da doku ve organlarda meydana gelen hasarların sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Edaravon (3-metil-1-fenil-2-pirazolin-5-on), serbest radikal yakalayıcı özelliği sayesinde, birçok oksidatif stres parametreleri üzerinde koruyucu etki gösterebilen güçlü bir antioksidandır. Bu çalışmanın amacı, valproik asit ile oluşturulan lens hasarı üzerinde edaravonun koruyucu etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, Sprague-Dawley erkek sıçanlar kullanıldı. Rastgele seçilen sıçanlar dört gruba ayrıldı. I. grup sıçanlar kontrol grubu sıçanlar olarak belirlendi. II. grup sıçanlara günde bir kez 0.5 g/kg valproik asidin intraperitoneal olarak, 7 gün süre ile verilmesiyle lens hasarı oluşturuldu. III. grup sıçanlara günde bir kez 30 mg/kg edaravon intraperitoneal olarak 7 gün süre ile verildi. IV. grup sıçanlara günde bir kez, intraperitoneal olarak, 0.5 g/kg valproik asit verilmesinden 2 saat sonra 30 mg/kg edaravon intraperitoneal olarak 7 gün süre ile verildi. Son valproik asit ve edaravon verilmesinden 16 saat sonra, aç bırakılan sıçanlar anestezi altında kesildi. Valproik asit verilmesiyle lens glutatyon değerinde ve süperoksid dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon-S-transferaz aktivitelerinde azalma, lipid peroksidasyonu ve protein karbonil seviyeleri ile aldoz redüktaz ve sorbitol dehidrojenaz aktivitelerinde artma meydana geldi. Edaravon verilmesi bu etkileri tersine çevirdi. Elde edilen sonuçlardan, valproik asit verilmesi ile oluşan lens doku hasarına karşı edaravonun koruyucu etkileri olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (2-propyl valeric acid) is a drug which is preferred in the treatments of migraine, bipolar disorders and epileptic diseases that are seen in children and adults. Besides its beneficial effects, it is reported that valproic acid damages many tissues and organs at the end of the long-term theraphy. The enhancement in the free radical production relaved toVPA administration is indicated as one of the reasons for tissue and organ damage. Edaravone (3-methyl-1-phenyl-2-pyrazylone-5-one) is a powerful antioxidant which can show its protective effect on many oxidative stress conditions via its free radical scavenging property. The aim of the study was to investigate the protective effects of edaravone against valproic acid-induced lens injury in rats. Male Sprague Dawley rats were used in the study. The rats were randomly distributed into 4 groups. Group I; control rats. Group II; rats receiving intraperitoneally 0.5 g/kg valproic acid, daily for 7 days. Group III; rats receiving 30 mg/kg edaravone for 7 days, intraperitoneally, daily. Group IV; rats receiving 0.5 g/kg valproic acid, 2 h prior to the administration of 30 mg/kg edaravone for 7 days, intraperitoneally, daily. At the16th after valproic acid and edaravone administration, all the animals were sacrificed under anesthesia. The administration of valproic acid caused a decrease in the levels of glutathione levels, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione-S-transferase activities and an increase in the levels of lipid peroxidation and protein carbonyl content, aldose reductase and sorbitol dehydrogenase activities. Administration of edaravone reversed these effects. According to the results, the protective effect of edaravone may be put forward against valporic acid induced lens injury.