Development of amperometric glucose biosensors based on conducting polymers and different materials providing enhanced performance
İletken polimerlere ve performans artırmayı sağlayan farklı materyallere dayalı amperometrik glikoz biyosensorleri
  1. Tez No: 446453
  2. Yazar: TUĞBA CEREN GÖKOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı glikoz tespiti için iletken polimerler ve farklı moleküllere dayalı yeni amperometrik biyosensörler geliştirmektir. Çalışmanın ilk bölümünde, selenyum içeren iletken polimere dayalı amperometrik piranoz oksidaz (PyOx) biyosensörü glikoz tespiti için geliştirilmiştir. Bu amaçla, glikoz tespiti için iletken polimer; poli(4,7-bis(tieno[32,-b]tiyofen-2-il)benzo[c][1,2,5] selenadiazol) (poli(BSeTT)) matris özelliğinin incelenmesi için altın elektrot üzerinde elektropolimerizasyonla sentezlendi. Elektropolimerizasyondan sonra PyOx model enzim olarak kullanıldı ve fiziksel adsorpsiyon tekniği ile immobilize edildi. Bu çalışmanın diğer bölümünde, selenyum içeren iletken polimer ve kaliksarene dayalı yeni bir amperometrik glikoz biyosensörü geliştirildi. İlk olarak, poli(2-(2-oktildodesil)-a,7-di(selenof-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol)) (poli(SBTz)) grafit elektrot üzerinde elekropolimerleşme tekniği ile biriktirildi. Daha sonra, yeni sentezlenmiş kaliksaren ve altın nano parçacıkların (AuNPs) karışımı biyosensör özelliklerinin geliştirilmesi için kullanılmıştır. Glikoz oksidaz (GOx) bir model enzim olarak, tadil edilmiş elektrot yüzeyi üzerinde hareketsiz bırakılmıştır. Son bölümde ise, dikey olarak hizalanmış karbon nanotüpler (VACNT) ve iletken bir polimer kullanarak yeni bir esnek glikoz biyosensörü imal edilmiştir. Alüminyum folyo üzerinde büyümüş VACNT ile iletken bir polimere; poli(sonu 2,5-difenil-1,2,4-oksadiazol ile kapatılmış 9,9-di-(2-etilheksil)-florenil-2,7-diil) (PFLO) dayalı bir iskele, glikoz biyosensörü için immobilize matris olarak kullanılmıştır. Glikoz oksidaz değiştirilmiş indiyum kalay oksit (ITO) kaplı polietilen tereftalat (PET) elektrot yüzeyi üzerinde hareketsiz bırakılmıştır. Tüm sensörler oluşturulduktan sonra, optimizasyon ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Son olarak, imal edilen biyosensörler içeceklerdeki glikozun belirlenmesi için başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop novel amperometric biosensors based on conducting polymers and different materials for detection of glucose. In the first part of study, a novel amperometric pyranose oxidase (PyOx) biosensor based on selenium containing conducting polymer has been developed for the glucose detection. For this purpose, a conducting polymer; poly(4,7-bis(thieno[3,2-b]thiophen-2-yl)benzo[c][1,2,5] selenadiazole) (poly(BSeTT)) was synthesized via electropolymerization on gold electrode to examine its matrix property for glucose detection. Following the electropolymerization, PyOx was used as the model enzyme and immobilized via physical adsorption technique. In the other part of this study, a novel amperometric glucose biosensor based on a selenium comprising conducting polymer and calixarene was developed. Firstly, poly(2-(2-octyldodecyl)-a,7-di(selenoph-2-yl)2H-benzo[d][1,2,3]triazole)) (poly(SBTz)) was electrodeposited onto the graphite electrode by electropolymerization technique. Then, a newly synthesized calixarene and gold nanoparticles (AuNPs) mixture was used for the improvement of biosensor characteristics. Glucose oxidase (GOx), as a model enzyme, was immobilized on the modified electrode surface. In the final part, a novel flexible glucose biosensor using vertically aligned carbon nanotubes (VACNT) and a conducting polymer (CP) was fabricated. A scaffold based on VACNT grown on aluminum foil (VACNT-Al foil) with poly(9,9-di-(2ethylhexyl)-fluorenyl-2,7-diyl)-end capped with 2,5-diphenyl-1,2,4-oxadiazole (PFLO) was used as the immobilization matrix for the glucose biosensor. Glucose oxidase was immobilized on a modified indium tin oxide (ITO) coated polyethylene terephthalate (PET) electrode surface. After construction of all biosensors, optimization and characterization studies were performed. Finally, the constructed biosensors were applied for the determination of glucose in beverages successfully.