Value assessment on Hagia sophia complex in Trabzon
Trabzon Ayasofyası değer analizi
- Tez No: 446463
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN, PROF. DR. ÖMÜR BAKIRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
13. yüzyılda inşa edilen Trabzon Ayasofyası, son elli yıldır, 1958 – 1962 yılları arasında Edinburg Üniversitesi tarafından yapılan restorasyon sonrasında müze olarak kullanılmaktaydı. Ayasofya 5 Temmuz 2013 tarihinde Trabzon Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kararı ile cami olarak işlevlendirildi. Bu tezin amacı Ayasofya'nın işlev değişikliği sonrası güncel durumu ve sorunlarının belgelenmesi, tarihsel geçmişi ve müdahale tarihinin incelenmesi, mevcut ve potansiyel değerlerinin, ilerideki müdahaleler için sanat, mimarlık tarihi ve kültür mirasının korunması açısından değerlendirilmesidir. Bu amaç için, yapının tarihi arka planı ve müdahale tarihi, yapının mevcut durumu ve yapılan son müdahalelerin analizi ve son olarak kültür mirasının kendine özgü özellikleri ve değerlerinin belirlenmesi için karşılaştırmalı çalışma ve yapının değer analizi yapılmıştır. Bu çalışma ile yapının pek çok farklı işlevde kullanıldığı ve dört dönem altında incelenebilecek müdahaleler geçirdiği anlaşılmış, ayrıca yapının 19. yüzyıldan önce nadiren cami olarak kullanıldığı ve bölgeyi ziyaret eden gezginlerin notlarına göre metruk durumda olduğunu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, Ayasofya bugün yapısal açıdan iyi durumda olmasına ve tarihi, sembolik, sanat ve mimari açısından kendine özgü değerler taşımasına rağmen; son yapılan müdahaleler ile Müslümanların ibadetine uygun olmayan kubbe, naos ve bemadaki freskler bir perde sistemi ile kapatılmış, kubbenin altında bulunan opus alexandrinum yer döşemesi halı ile kaplanarak görünmesini engellenmiş ve diğer müdahaleler ile mekan algısı bozulmuş, böylelikle Ayasofya'nın değerlerinin zarar görmesi ve yeterli bir şekilde sunulamaması ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hagia Sophia in Trabzon which was built in the 13th century was open to public as a museum after a restoration work held by Edinburg University between 1958 and 1962, however, the building was converted into a mosque by the Pious Foundations Directorate of Trabzon on 5 July 2013. The aim of this thesis is to define Hagia Sophia's current condition and problems derived from re-functioning as a mosque, discuss its historical background and intervention history to assess existing and potential values for future interventions from a viewpoint of an art and architectural history and conservation of cultural heritage. For this aim, the historical background and intervention history, analysis of the current condition and effects of the latest interventions, and finally a comparative study and value assessment were made to determine the distinctive features and values of the heritage in this study. It is understood that the building witnessed several of change in functions and interventions which can be evaluated under four periods, and it is important to note that the building was seldomly used as a mosque and abandoned before the 19th century according to the notes of travelers. To conclude, today while the Hagia Sophia is in good condition structurally and displays distinctive historical, symbolic, artistic and architectural values, latest implementations resulted in the degradation of the values and they are inadequate for presenting and conserve the values of the of the heritage as frescoes which are not suitable for Muslim at the dome, naos, and bema of Hagia Sophia were covered with curtains and opus alexandrinum tiled floor at the naos under the dome bay was obscured under carpeting, and other interventions were distorting the perception of the space.