Narrating past places to present viewers: Presentation of archaeological sites as contemporary (re)constructs, the case of labraunda
Geçmiş mekanları bugünün izleyicisine anlatma: Arkeolojik alanların modern (re)konstrüksiyonlar olarak sunumu, labraunda örneği
  1. Tez No: 446462
  2. Yazar: BANU KEPENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tezin ana konusu, geçmişin mekanları olan arkeolojik alanların bugünün izleyicisine anlatılması ve sunumudur. Geçmişin bir kanıtı olan bu mekanların günümüzde ve gelecekte anlaşılabilmesi ve korunması için, yerin ruhu ve anlamını koruyarak, bunlarla birlikte anlatılması çalışmanın temel amacıdır. Çalışma geçmişin mekanlarının ve içinde bulundukları çevrenin geçirdiği tüm dönemlerdeki, yeniden keşfindeki ve günümüzdeki ruhu ve anlamlarına dayanarak, bir yeniden inşa olarak adlandırılabilecek yeniden anlatımın ve sunumun nasıl olması gerektiğini incelemektedir. Bu eksende, arkeolojik alanların ruhu ve anlamlarıyla birlikte korunması ve geleceğe aktarılması için kullanılabilecek yöntemler geliştirilmiştir. Günümüzde, bu alanların sunumunun yalnızca ziyaretçilerin ihtiyaçları odaklı olması, alanların anlamı, ruhu ve değerlerinin sunuma dahil edilmemesi, arkeolojik alanların hikayelerinin anlatılması ve anlaşılması ile geleceğe aktarılması konusundaki esas problemi oluşturmaktadır. Çalışma iki esas bölümden oluşmaktadır. Çalışma kuramsal ve kavramsal ilkelere yer vermekte ve örnek bir çalışma alanı ile bu çerçeve desteklenmektedir. Birinci bölümde arkeolojik alanların sunumu, yerin anlamı ve ruhu konularında kuramsal ve kavramsal tanımlar ve ilkelerden bahsedilmiştir. İkinci bölüm ise ilk bölümde ortaya çıkan teorik altyapı doğrultusunda, seçilen çalışma alanı kapsamında, geçmişin bir alanını ruhu ve anlamıyla birlikte anlamak ve anlatmak için izlenecek strateji ve ilkelerin tanımlanması ve bunu yaparken nasıl bir yöntem izleneceği üzerine kurgulanmıştır. Çalışma alanı olarak farklı dönemlere ev sahipliği yapmış, farklı anlamlara, değerlere ve ruha sahip bir alan olan Labraunda arkeolojik alanı seçilmiştir. Araştırma bu çalışma alanının bugünün izleyicisine, ruhu ve anlamıyla birlikte anlatılması için belirlenen strateji ve ilkelerle, bu doğrultuda da alanın anlamını ve ruhunu anlatmak üzere hazırlanan bir ziyaretçi senaryosu önerisiyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is the narration and presentation of archaeological sites which are past places to today's viewers. The main purpose of this study is to narrate the past places with and as preserving its meaning and spirit. Those places are the proofs of ancient lives; that's the reason why it is so important to understand and preserve them today and in the future. The study discusses what should be done while presenting and re-narrating, which can be called as a re-construction, the past places and its neighbourhood, based on their meanings and spirit in every period, in their re-discovery phase and today. In this direction, some methods are developed which can be used for preserving archaeological sites with their meaning and spirit and bringing them to future. The main problem about narrating, understanding and bringing archaeological sites to future is that the current presentation projects defined by current laws and regulations in Turkey are only about meeting some requirements of the visitors and ignore or do not mention the meaning, spirit and values of these sites. This study contains two main parts. The study includes theoretical and conceptual principles and this framework is supported with a case study. Theoretical and conceptual background and principles of presentation of archaeological sites, the meaning and spirit of the places are mentioned in the first part. The second part is built on defining some strategies, principles and a methodology about understanding and narrating a past place with its meaning and spirit, in the scope of the case study and in the light of the theoretical basis revealed in the first part. Labraunda is selected for the case study because the place had gone through lots of periods and has different meanings, values and spirit. The research is finalized with defining the strategies and principles about narrating that case study to present viewers with its meaning and spirit, and a visitor scenario is proposed for narrating the meaning and spirit of this place.