Kan kültüründen izole edilen mikroorganizmaların mevsimsel değişimi ve antibiyoğramlarının değerlendirilmesi
Seasonal prevalences of microorganisms isolated from blood cultures and evalution of antibiogram
  1. Tez No: 446477
  2. Yazar: SAMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM İMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kilinik/servislerden kan kültürü istenen 0-85 yaş grubu olgulardan izole edilen mikroorganizmaların seyrinin aylık ve mevsimsel olarak prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. 2014 yılı içerisinde hastanemize başvuran ve kan kültürü istemi yapılan toplam 482 (%100) hastaya ait kan örneklerinden toplam 120 (%24,896) hastada izole edilen mikroorganizmaların tanımlanması yapılarak aylık ve mevsimsel olarak prevalansı araştırılmıştır. Elde edilen mikroorganizma türlerine uygun antibiyogramlar yapılarak, mikroorganizmaların duyarlılık ve dirençililik oranları belirlenmiştir. Hastanemize kabul edilen kan kültürü istemlerinden 120 (%24,89) pozitif ve 362 (%75,10) negatif olarak belirlenmiştir. Bu örneklerin 68'inde (%56,67) Staphylococcus spp. 16'sında (%13,33) E.coli pozitif olarak tespit edilmiştir. Mevsimsel olarak incelendiğinde ilkbahar mevsiminde en fazla GYB ünitesinde (%23,33) kan kültürü istemi yapılmıştır. Pozitif olguların 47'sinin (%39,2) Türkiye uyruklu olduğu, 73'ünün (%60,8) ise Suriye uyruklu olduğu belirlenmiştir. Kan kültürlerinden mikroorganizmaların belirlenmesi ve uygun antibiyotiklerin belirlenmesi klinik açıdan önemlidir. Bölgemizde bulunan Suriye uyruklu vatandaşların daha fazla kan kültürü enfeksiyonlarına maruz kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the monthly and seasonal prevalences of microorganisms isolated from patients aged 0-85 old, of which the blood cultures were provided from clinical services. The identification and monthly and seasonal prevalences of the microorganisms isolated from 120 patients (24, 896 %) of total 482 (100 %) patients admitted to the hospital and then whose blood cultures were performed in 2014 were examined. According to the identified microorganism strains, appropriate antibiograms were used in order to determine the sensitivity and resistivity ratios of microorganisms. Of the blood culture admitted to the hospital, 120 (24.89%) positive and 362 (75.10%) were determined to be negative. Staphylococcus spp. was positive in 68 samples (56.67%) and E.coli was positive in 16 samples (13.33%). Considering the seasonal prevalence, the most blood culture was performed in ICU (23.33%) in spring. Of the positive samples, 47 (39.2%) from Turkish nationality and 73 (60.8%) from Syrian nationality were recorded. The identification of microorganisms from blood cultures and determination of appropriate antibiotics are clinically significant. In conclusion, it was determined that Syrian people in the region were exposed to more infections of the blood culture.