Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde 2018-2019 yılları arasında tedavi edilen nötropenik bakteriyemik olan hastalar ile olmayanların karşılaştırılması ve 2010-2019 yılları arasında değişen gram negatif bakteriyemi etiyolojisinin, epidemiyolojisinin, antibiyotik direnç mekanizmalarının araştırılması
A comparison of bacteremic and non-bacteremic neutropenic patients treated at Hacettepe University Hospitals between 2018-2019 and an investigation of changing gram negative bacteria etiology, epidemiology and antibiotic resistance mechanisms between 2010-2019
- Tez No: 917491
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: Hematolojik hastalığı olan ve/veya kök hücre nakli (KHN) yapılan hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bakteriyemi, kontaminasyon riskinin az olması ve antibiyogram çalışılma şansı olduğu için bu hastalarda önem arz etmektedir. Araştırmamızın amacı; hematolojik hastalığı olan ve/veya kök hücre nakli yapılan febril nötropenik hastaları prospektif olarak takip ederek bakteriyemi gelişmesini etkileyen faktörler, mortalite oranları ve mortaliteyi etkilen faktörler açısından araştırmak ve 2010-2019 ilk 5 ayını kapsayacak şekilde üreyen mikroorganizmaların etken dağılımını, antibiyotik duyarlılığını belirlemektir. Yöntem: 01.01.2010-31.05.2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Onkoloji Hastaneleri'nde takip edilen gram negatif (GN) basillere bağlı bakteriyemisi olan ve olmayan yetişkin hastalar arasından seçilmiştir. Çalışmanın retrospektif ve prospektif gözlemsel olarak yapılmıştır. Retrospektif dönemde (01.01.2010-28.02.2018) 211 bakteriyemik, prospektif dönemde (01.03.2018-31.05.2019) ise 66 bakteriyemik olan ve 132 bakteriyemik olmayan hasta toplanmıştır. Bakteriyemik olan hastaların 2010-2019'un ilk 5 ayını içeren süreç içerisinde kan kültüründen izole edilen GN bakteri üremeleri, mikroorganizmaların antibiyotik duyarlılıkları ve direnç mekanizmaları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hematolojik hastalığı olan ve/veya KHN yapılmış bir hastada; erkek cinsiyet 2.77 kat, bakteriyemi öncesi radyoterapi verilmesi 5.16 kat, bakteriyemi öncesi steroid verilmesi 3.47 kat, eşlik eden enfeksiyon olduğunda 2.69 kat, sistolik kan basıncı
Özet (Çeviri)
Introduction: Number of patients with hematological disease and/or stem cell transplantation (HSCT) is increasing day by day. Bacteremia is important because of low risk of contamination and antibiogram study in this group of patients. Purpose of our research; to investigate factors affecting bacteremia development, mortality rates and mortality factors in febrile neutropenic patients with hematological disease and/or stem cell transplantation prospectively, and to determine the agent distribution and antibiotic susceptibility of microorganisms that reproduce from 2010 to the first 5 months of 2019. Method: Among adult patients with bacteremia due to gram negative (GN) bacilli and patients without bacteremia followed at Hacettepe University Adult and Oncology Hospitals between 01.01.2010-31.05.2019 was selected for study. The study was conducted retrospectively and prospectively observationally. In retrospective period (01.01.2010-28.02.2018), 211 bacteremic patients, in prospective period (01.03.2018-31.05.2019), 66 bacteremic and 132 non-bacteremic patients were collected. Bacteremic patients' GN bacteria reproduction, antibiotic susceptibility and resistance mechanisms of microorganisms were compared from blood culture from 2010 and to the first 5 months of 2019. Results: In patients with hematological disease and/or HSCT; male sex 2.77 times, radiotherapy before bacteremia, 5.16 times, steroid administration before bacteremia 3.47 times, concomitant infection with bacteremia 2.69 times, systolic blood pressure