Effects of novel compound derived from vitamin E on prostate cancer cell line
E vitamini türevli yeni bir molekülün prostat kanseri hücre hattı üzerindeki etkileri
- Tez No: 446476
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kanser, kontrol dışı hücre çoğalması, invazyon ve metastaz ile ilişkilendirilen kompleks bir hastalıktır. Antioksidan özelliğe sahip olan A, C ve E vitaminlerinin, destekleyici (adjuvan) terapide ve kansere karşı koruyucu olarak kullanıldıkları bilinmektedir. E vitamini yağda çözünen, antioksidan özelliğe sahip, tokoferol ve tokotrienollerden oluşan bir vitamin grubudur. E vitamini ve E vitamini türevlerinin kanser tedavisinde kullanımı ile ilgili yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır. Kanser gelişimi sırasında, artan enerji ihtiyacına bağlı olarak hücrelerin enerji metabolizmaları değişikliğe uğramaktadır. Kanser hücrelerinde, glikoz, yağ asidi, fosfolipit ve trigliserit miktarındaki değişimler rapor edilmiştir. Androjen gibi lipit temelli moleküller tarafından regüle edilen prostat kanseri hücrelerinde lipit metabolizmasında çarpıcı değişimler meydana gelmektedir. Yan zincirinde değişiklik yapılan yeni bir E vitamini türevi bu çalışmada kullanıldı ve bu molekülün kanser gelişimi ve kanser lipit metabolizması üzerindeki etkileri belirlendi. Bu çalışmada yapılan birçok deney sonucunda şu sonuçlar elde edildi: E vitamini türevi bileşik, normal prostat epitel hücrelerinde daha düşük seviyede toksisiteye sebep olmuştur ve molekül muamelesi sonucunda hücre proliferasyonunda azalma ve apoptozda mitokondriyel membran depolarizasyonuna bağlı olarak artış meydana gelmiştir. Ayrıca bu bileşik, hücrelerin hareket ve göç kabiliyetlerinin azalmasına sebep olmuştur ve kanser hücrelerinin lipit metabolizmasında anlamlı değişikliklere yol açmıştır. Bunlara ek olarak, molekül lipit peroksidasyonunda azalmaya neden olup, lipit düzenlenmesinde artışa yol açarak membran yapısında değişikliğe sebep olmuştur. E vitamini türevli molekülün belirtilen tüm bu özellikleri, molekülün prostat kanseri tedavisinde, bir destekleyici tedavi seçeneği olarak kullanılma olasılığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease characterized by uncontrolled cell proliferation, invasion and metastasis. It is known that vitamins having high antioxidant capacity, like vitamin A, C and E, play important roles in adjuvant therapy and as cancer protective agents. Vitamin E is a group of fat soluble antioxidant nutrients consisting of tocopherols and tocotrienols. Various research has been performed on the utility of vitamin E derivatives on cancer treatment. Energy metabolism of cells alters during cancer progression due to the increased energy need of cells. Changes in fatty acid, phospholipid and triglyceride amounts in cancer cells were reported in previous studies. Prostate cancer cells, which are regulated by the lipid derivative molecules like androgen have remarkable changes in lipid metabolism. A novel vitamin E derived compound, which has modification on the side chain, was used in this study in order to reveal its roles on cancer progression and cancer lipid metabolism. Based on several experiments performed in this study, it has been concluded that alpha tocopherol derived compound had less toxicity to normal prostate epithelium and compound treatment caused reduction in proliferation and increase in apoptosis of the prostate cancer cell line LNCaP by causing mitochondrial membrane depolarization. Also, cells treated with the novel compound had a remarkable reduction in their motility and migration capacity implying anti metastatic activity and compound treatment led to alterations on lipid metabolism which were detected at both spectroscopic and protein, mRNA levels. Additionally, cells treated with compound show decreased lipid peroxidation as well as increased lipid order that leads to changes in cellular membrane structure. These properties of alpha tocopherol derived compound emphasize the importance of this molecule as a possible therapeutic option in prostate carcinogenesis.