Kilis ili içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacının tespiti, temini ve alternatif su kaynaklarının araştırılması
Determination, supply and investigation of alternative resources for drinking water, domestic consumption and industrial water demands in Kilis
  1. Tez No: 446482
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ABAMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada Kilis ili içme ve kullanma suyu sisteminin mevcut durumu incelenmiştir. Araştırma Kilis ili mevcut su temin ve dağıtım sistemini, kişi başına günlük su tüketim değerlerine göre, mevcut kaynakların daha verimli, ergonomik kullanılmasını ve ilin gelecekteki su ihtiyacını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Mevcut su kaynakları, su iletim hattı, su depolama yapıları ve su dağıtım hatları bakımından incelemeler yapılmıştır. Kilis içme ve kullanma suyu temini şebeke içi ve şebeke dışından elde edilmektedir. Çeşitli yer altı ve yer üstü kaynaklarından temin edilen su, konutlarda, kamuda, ticaret ve endüstri sektörlerinde tüketildiği görülmüştür. İnceleme sonucu ilde tüketilen suyun %92,34'ünün konutlarda tüketildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle ilde konutsal su tüketimine etki eden faktörlerin tespiti için bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması doğrultusunda çoklu regresyonda en küçük kareler yöntemi kullanılarak l/k/g su tüketim değerleri (bağımlı değişken) ve buna bağlı su tüketimini etkileyen faktörler (bağımsız değişken) alınarak su tüketim sonuçları elde edilmiştir. Şehre verilen su miktarları ile ölçülen ve ölçülemeyen su miktarları karşılaştırılmış, elde edilen su tüketim değerleri, su tüketiminde temel veri olarak kabul edilen nüfus verilerine oranlanarak, kişi başına su tüketim miktarları bulunmuştur. Ayrıca şehir su dağıtım sistemi üzerinden yapılan ölçümler ile su kayıp ve kaçakları hakkında daha gerçekçi veriler elde edilmiştir. Kilis şehir şebekesinden yapılan ölçümlere göre kişi başına su tüketimi brüt 171 l/k/g, net 79 l/k/g, kayıp oranı ise %53,80 bulunmuştur. Elde edilen bu su tüketim değerlerine göre ilin 30 yıl sonraki su ihtiyacı tahmin edilmiştir. Tespit edilen bu su ihtiyacının hangi kaynaklardan temin edilebileceği konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the current status of the drinking domestic water consumption system of Kilis was investigated. In this context of the existing water supply and distribution system, it was aimed to determine the more efficient and ergonomic use of available water resources and future water demands through the daily water consumption per person. The investigation was based on the available water resources, water transmission line, water storage structures and water distribution lines. Drinking and domestic water consumption in Kilis is done in two different ways including intra-network and external networks. The water obtained from various underground and ground resources is consumed in residential, public, commercial and industrial sectors. Study results revealed that 92.34% of the water in the province is consumed in residences. Therefore, a questionary based study was performed in order to determine the factors affecting the residential water consumption in the province. Accordingly, water consumption results obtained using least squares in multiple regressions were based on the s / k / g water consumption values corresponding to the dependent variables and independent variables affecting water consumption. Water consumption values per person in the province were determined through dividing the water supplied to the province with comparison of the amount of the water measured and non-measured, determined water consumption values to population data which is accepted as main criterion in water consumption. Furthermore, more realistic data concerned with water loss and water leakage based on measurements on provincial water distribution were obtained. Water consumption per person was 171 l/k/g, net 79 l/k/g while the loss ratio was 53.80%. Based on the water consumption values in the province, the water demands for the next 30 years were calculated. Finally, recommendations were proposed for the water demands on what resources can be obtained.