Kilis ili şehir şebeke suları, kuyu suları vb. su kaynaklarının mikrobiyal özelliklerinin tespit ve analizleri ile izole edilen bakterilerin antibiyotik dirençliliklerinin saptanması
The detection and analysis of the microbial properties of the provincial mains water, well water and other water resources of Kilis city, and the determining of the antibiotic resistance of the isolated bacteria
- Tez No: 378473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCİHAN GÜZELDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Kilis ili merkezde yaşayan halkın kullanma ve içme suyu olarak yararlandığı 5 çeşme suyundan mevsimsel olarak alınan numunelerde toplam aerob, toplam koliform, fekal koliform miktarları belirlenmiş, incelenen izolatların antibiyotik dirençlilikleri araştırılmış ve çoklu antibiyotik dirençliliği (MAR) belirlenmiştir. Çoklu antibiyotik dirençlilik oranlarına göre izolatların Polimiksin B'ye, Tetrasiklin'e, Amfisilin'e ve Sefoperazon'a %50'den yüksek oranda direnç gösterdikleri belirlenmiştir. En yüksek direnç düzeyinin %100 oran ile Polimiksin B'ye, en düşük direnç düzeyinin ise %13,25 oranla Gentamisin'e gösterildiği saptanmıştır. Çoklu antibiyotik dirençlilik oranı yüksek olan dört suşun plazmid eliminasyonu yapılmıştır. İki suşun mevcut direnç durumlarının plazmid kökenli olduğu ve diğer iki suşun direnç durumunun ise kromzomal kökenli olduğu saptanmıştır. İzolatların biyokimyasal analizleri sonucunda 35'inin E.coli, 22'sinin Klebsiella sp., 5'inin Citrobacter sp., 8'inin Proteus sp., 3'ünün ise Pseudomonas sp., olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal samples gathered from five various tap water sources which are used by central Kilis residents both for drinking and domestic purposes have been analyzed regarding their total aerobe, total coliform and fecal coliform amounts. Furthermore, the resistance of isolates towards antibiotics which have been frequently used recently has been researched and their Multiple Antibiotic Resistance (MAR) levels have been established. According to the MAR, it has been observed that isolates show 50% resistance to Polymixin B, Tetracycline, Ampiciline and Cefoperazone. It has been ascertained that isolates show the highest level of resistance to Polymixin B, while showing the least amount of resistance to Gentamicin. The four strains with the highest MAR have been selected and subjected to plasmid eliminations. Current resistance state of two strains have been determined that plasmid based and resistance state of the other two strains have been determined that chromosomal based. The biochemical analysis of the isolates indicate that 35 of these are E.coli, 22 of them are Klebsiella sp., 5 of them are Citrobacter sp., 8 of them are Proteus sp., and 3 of them are Pseudomonas sp..