Niğde ilinde farklı yükseklikte yetiştirilen scarlet spur elma çeşidinin muhafaza süresi ve kalite değişimlerinin belirlenmesi
Determine of the storage time and quality changes of different heights grown scarlet spur apple varieties in Niğde
- Tez No: 446527
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Niğde ilinde farklı yükseklikte (1300 m ve 1500 m) yetiştirilen Scarlet Spur elma çeşidinin muhafaza süresi ve kalite değişimleri belirlenmiştir. Meyveler 1±1oC'de, %90 oransal nem koşullarında 6 ay muhafaza edilmiştir. Meyveler başlangıçta ve muhafaza sonlarında 7 gün 20oC'de ve % 65 oransal nem de raf ömrü için bekletilmiştir. Muhafaza süresince ve raf ömründe ağırlık kaybı (%), solunum hızı, etilen üretim miktarı, meyve eti sertliği, nişasta parçalanması, suda çözünebilir kuru madde miktarı (%), titre edilebilir asit miktarı (%), pH, çürük meyve miktarı (%), meyve kabuk rengi (hº), görünüm, meyve şekeri ve organik asit içeriği gibi fiziksel ve kimyasal değişimler periyodik analizler ile belirlenmiştir. Araştırmada Scarlet Spur elma çeşidinde 1500 m rakımda yetişen elmalarda muhafaza ve raf ömrünün 1300 m rakımda yetişen elmalara göre kalite değişimlerinin daha iyi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of different heights (1300 m and 1500 m) that were grown in Niğde, the storage time and quality changes of the Scarlet Spur grown apple varieties are determined. Fruits were stored at 1±1oC temperature and 90% relative humidity conditions for six month. Whole fruits were kept at 20oC temperature and 65% relative humidity conditions for 7 days as shelf life. Physical and chemical changes such as weight loss (%), respiratory rate, ethylene production, fruit firmness, starch breakdown, soluble solids content (%), titratable acid content (%), pH, decay incidence fruit content (%) , fruit peel color (hº), fruit sugar and the organic acid content were determined during storage and shelf life by periodic analysis. Research in apple varieties of Scarlet Spur grown in the altitude of 1500 m storage and the shelf life of apples compared to apples grown in the altitude of 1300 m was found to be better quality changes.