Niğde ilinde görevli beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin araştırılması
To research professional exhausted level of physical education teachers who work in the province of Niğde
- Tez No: 209331
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu arastırma Nigde ilinde görev yapan beden egitimi ögretmenlerinin tükenmisliklerini farklı degiskenler açısından incelemek amacıyla ele alınmıstır. Arastırmanın evrenini Nigde ilinde görev yapan 144 beden egitimi ögretmeni olusturmaktadır. Örneklem grubu ise bu evrenden tesadüfi yöntemle seçilen 82 beden egitimi ögretmeninden olusmaktadır. Bu amaç dogrultusunda hazırlanan anketler 82 beden egitimi ögretmenine (Ek-1) dagıtılmıstır. Bu anket iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm kisisel bilgi formudur ve 16 sorudan olusmaktadır. Bu bölümde ögretmenlere, yas, cinsiyet, medeni durum, hizmet süresi, ek is yapma durumu, yasanılan çevreden memnun olma gibi sosyo-demografik sorular yöneltilmistir. kinci bölüm ise Maslach'ın tükenmislik envanteridir. Bu formların gözlem altında uygulanmasının sonucunda elde edilen veriler bilgisayarda SPSS programı yardımıyla analiz edilmistir. Çalısmada ögretmenlerin sosyo-demografik özelliklerinden, cinsiyet, medeni durum, hizmet süresi, gelir düzeyi ve yasanılan sosyal çevreden memnun olma durumuna göre tükenmisligin degisiminin tespit etmek amaçlanmıstır. Veri grupları arasındaki tükenmislik iliskisinin incelenmesi amacıyla, veri grubu sayısı 2 oldugunda t testi, 2'den fazla oldugunda tek yönlü Anova testi uygulanmıstır. Arastırma verilerini analizi sonucunda, bulgular bazı durumlarda yönlendirici olmasına ragmen, istatistiksel açıdan bu sosyo-demografik özelliklere göre tükenmislikler arasında anlamlı bir iliski tespit edilememistir. Ancak örneklem grubunun genel tükenmislik (GT) düzeyinin oldukça yüksek oldugu tespit edilmistir. Analizden elde edilen bulgulara göre; çalısma süresinde görülen duygusal tükenmislik alt boyutundaki tükenmede, 6-10 yıl hizmet süresine sahip olan ögretmenlerin %30'unun tükenmislik yasadıgı tespit edilmistir. Cinsiyete göre duygusal ve kisisel basarı alt boyutunda tükenmislik incelendiginde, bayan ögretmenlerin erkek ögretmenlerden daha fazla tükenmislik yasadıgı tespit edilmistir. Yasanılan sosyal çevreden memnun olan ögretmenlerin %32'si kisisel basarı alt boyutunda tükenmislik yasarken, memnun olmayan ögretmenlerin %35'i tükenmislik yasamaktadır. Kisisel basarı alt boyutunda ortaya çıkan bir diger durum ise; istatistiksel açıdan anlamlı bir iliski bulunamamasına ragmen hizmet süresi arttıkça ögretmenlerin tükenmisliginin azalmasıdır. ncelendigi kadarıyla beden egitimi ögretmenlerinin duyarsızlasma alt boyutunda tükenmislikleri oldukça yüksek çıkmıstır. Bu alt boyutta ögretmenlerin %81.6'sının tükenmislik yasadıgı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to establish the burnout of physical education teachers who work in Nigde city, according to the different variables. The universe of the research is consist of 144 physical education teachers. The sampling group is 82 physical education teachers who has been selected with a coincidental method . For this purpose, the prepared questionnaires (Addition-1) has been distributed to these 82 physical education teachers. These questionnaires are consist of two parts. The first part of it is the personal information form and it been sixteen questions. And in this personal information, the sociodemographic questions, such as teacher?s age, sex, marial status, service period, income stage, gladness related social environment have been asked to these teachers. The second part of the questionnairy is the Maslach Burnout Invantory. The data which have been tidied with questionnairies have been analized wtih the SPSS program in the computer. This study result which is wanted to be obtained is to be found out the burnout?s changing according to sociodemographic charecteristics about age, sex, marial status, service period, income stage, gladness related social environment. With the purpose of finding the relation between of data groups, when these groups count is two, T test has been used, when these grups count counter than two, One Way Anova test has been used. As a result of the research data?s analysing, although the sempthoms are the idea giver, meaningful relation or difference according to statistical analysis hasn?t been found.But , the research group?s general burnuout scale has been found too high. If we scan the critical results which have been found, at the emotional exhaustion lower dimension related to teacher?s service periods, the 32 percent of teachers who have between 6 and 10 service periods lives the high burnout. When the emotional exhaustion lower dimension and personal success lower dimention according to teachers? sexual condition have been scanned, the female teachers live the burnout more than the male teachers. While The 32 percentage of teachers who has been glad about their social environment live the burnout at the personal success lower dimension, 35 percentage of teachers who hasn?t been glad about their social environment live the high burnout at the personal success lower dimension.The another condition which was found out at personal success lower dimension is that, although the meaningful relation according to the statistical analysis hasn?t been found out, when the teachers service periods increase, their burnouts decrease. According to the scanning, the burnout at the lower dimension of deporsunanatization of the teachers are too high. At this lower dimension, the 81.6 percantage of teachers live the high burnout.