Melez çilek populasyonlarında bazı fenolojik ve pomolojik özelliklerin karakterizasyonu
Characterization of strawberry population based on some phenelogical and pomological characteristics
- Tez No: 446539
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Araştırma 2014-2015 yetiştirme döneminde Ç.Ü.Z.F. Bahçe Bitkileri Bölümü ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonuna ait bahçe ve laboratuvarlarda yürütülmüştür. Albion, Sabrosa, Fortuna, gibi yabancı orjinli çilek çeşitlerinin ana ebeveyn, Sevgi, Kaşka, Ebru çilek çeşitlerinin tozlayıcı ebeveyn olarak kullanılmasıyla elde edilen 9 farklı F1 melez popülasyonu materyal olarak kullanılmıştır. 9 farklı kombinasyon ve bunların ebeveynlerinde bitki büyüme şekli, bitki kuvveti ve verimi gibi bitkisel özellikler ile çiçek sayısı, salkım sayısı, çiçek salkımlarının yaprağa göre konumu gibi çiçek özellikleri bakımından karakterize edilmişlerdir. Ayrıca, meyve iriliği, meyve şekli, yüzey dayanımı, meyve dış rengi, aken batıklığı, meyve tadı, SÇKM, renk ve meyve et sertlik değerleri de karakterize edilmiştir. İncelenen tüm gözlem ve analiz değerlerinde her kombinasyon için ayrı ayrı heterosis ve heterobeltiyosis hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde tüm kombinasyonlarda genelde ebeveynlere göre gerileme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done 2014-2015 growing period at experimental areas and laboratories of C.U.A.F. Horticulture Department and Alata Horticultural Research Station. Foreign cultuvars such as Albion, Sabrosa and Fortuna used as matternal parent and Ebru, Sevgi, Kaşka as patternal parents previously created 9 various F1 cross population and their progenies were used as a plant materials. 9 various F1 cross population and their parents were characterized based their plant characteristics such as and plant growth, shape, plant vigor and yield and flower characteristics such as flower numbers, peduncle number, and its position to the leaves. In addition, fruit size, fruit shape, hardiness of fruit surface, external fruit color, achene position, fruit taste, TSS, color, and fruit firmness,characteristics calculated for each combination based on the all visual and analysis results. According to the obtained results, generally regression were detected in all combination compare to the parents.