''Gülcan 2 x Lauranne'' ve ''Guara x Nurlu'' melez F1 badem populasyonunlarında bitkisel ve yağ asidi özelliklerinin karakterizasyonu
Plant and fatty acid characterization of ''Gülcan 2 x Lauranne'' and ''Guara x Nurlu'' F1 hybrid almond population
  1. Tez No: 521382
  2. Yazar: KADER ERÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışmada ''Gülcan 2'' ve ''Lauranne'' badem çeşitlerinin melezlenmesinden (''Gülcan 2 x Lauranne'') elde edilen 77 F1; ''Guara'' ve ''Nurlu'' badem çeşitlerinin melezlemesinden (''Guara x Nurlu'') elde edilen 89 F1 badem genotipi olmak üzere toplam 166 F1 genotipi ve ebeveynlerinin bazı morfolojik, fenolojik, pomolojik ve biyokimyasal özellikler bakımından karakterizasyonu yapılmıştır. Morfolojik özelliklerden, ağaç büyüme şekli, ağacın dallanması, çiçek rengi, antere göre stigmanın pozisyonu; fenolojik özelliklerden tam çiçeklenme ve tam çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı, olgunlaşma için tam çiçeklenmeden sonra geçen gün sayısı, derim tarihi ve derime kadar geçen gün sayısı; pomolojik özelliklerden dış kabuğun kavlama durumu, kabukta sütur açıklığı, kabuklu meyve renginin yoğunluğu ve kabuklu meyve rengi, kabuk sertliği, kabuklu meyve şekli, iç badem şekli, iç badem kabuğunun düzgünlüğü, iç badem rengi yoğunluğu, iç badem rengi, iç badem tüylülüğü, kabuklu meyve boyu, kabuklu meyve eni, kabuklu meyve kalınlığı, kabuklu meyve ağırlığı, iç badem boyu, iç badem eni, iç badem kalınlığı, iç badem ağırlığı, iç randımanı ve çift iç oranı özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada yer alan 166 F1 melez genotipin meyvelerinde yağ asitleri GC/FID (Gaz Kromotografisi/Alev İyonlaştırmalı Dedektör) teknikleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 77 F1 obtained from the hybridization of ''Gülcan 2'' and ''Lauranne'' almond varieties (''Gülcan 2 x Lauranne''); 89 F1 almond genotypes obtained from the crosses of ''Guara'' and ''Nurlu'' almond varieties and their parents (''Guara x Nurlu'') were performed the morphological, phenological, pomological and biochemical characterization of a total of 166 F1 genotypes. Morphological characteristics, the shape of the tree growth, the branch of the tree, the color of the flower, state by anterine stigma; phenological characteristics, full flowering and number of days until full bloom, the number of days after full flower for ripening, date of harvest and number of days until harvest; pomological characteristics the inner almond shape, the smoothness of the inner almonds, the intensity of the inner almond color and the inner almond color, the inner almond hair, shelled fruit length, shelled fruit width, shelled fruit thickness, shelled fruit weight, kernel shape, kernel texture, kernel color intensity, kernel color, kernel weight, kernel length, kernel width, kernel thickness, kernel performance and double kernel ratio were determined. Fatty acids were determined using GC / FID (Gas Chromatography / Flame Ionization Detector) techniques in the 166 F1 hybrid genotypes of the study.