Bazı arpa çeşitlerinin oksijensizliğe tolerans düzeylerinin su kültürü ortamında belirlenmesi
Determination of some barley cuttivars at anaerobic tolerance level in aqua culture
  1. Tez No: 446550
  2. Yazar: ESVET ÖZGÜR SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı ülkemizde ekimi yapılan bazı arpa çeşitlerinin su baskını stresine tepkisini, bitki gelişiminin erken dönemlerinde, morfo-fizyolojik karakterler üzerinden araştırmaktır. Çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesindeki Fizyolojisi Laboratuvarları'nda (Antakya-Hatay) yürütülmüştür. Çalışmada yer alan çeşitlerin kontrollü koşullarda yetiştirilmesi ve oksijensizlik uygulaması Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme ve Toprak Verimliliği Laboratuvarı'nda mevcut ışık, sıcaklık ve nemin kontrol edilebildiği koşullarda su kültürü ortamında, tesadüf parsellerinde faktöryel deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışma, oksijen durumu (var, yok) ve çeşit (13 adet) faktörlerinden oluşmuştur. Oksijensizlik uygulaması 21 gün sürmüştür. Çalışma sonucunda; 13 adet arpa çeşidinden 6'sının (Escodre, Kral 97, Keser, Karatay 94, Kalaycı ve Beyşehir) stres koşullarına rağmen kuru madde üretimine devam ettiği, hatta stresten olumsuz etkilenmekten ziyade stresin bu çeşitler için olumlu yönde uyarıcı etki yaptığı, bunun sonucunda da kontrole göre daha fazla biyolojik verim gerçekleştirdikleri görülmüştür. Buna karşın, başta Altıkat çeşidi olmak üzere, Premium, Ünver, Konevi, Özdemir, Erginel ve Ceruoise çeşitlerinin ise strese duyarlı oldukları ve strese bağlı olarak kontrol koşullarına göre % 51 ile % 10 arasında değişen biyolojik verim azalmaları gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was performed the reactions against to waterlogging in some barley varieties which are grown in Turkey via investigating the variations on morpho-physiological come out through the early stages of plant growth. The research was carried out in Plant Physiology Laboratory of Agricultural Faculty of Mustafa Kemal University (Antakya-Hatay). The cultivation and also waterlogging practices of the investigated genotypes was performed in hydroponics culture which can be controlled in terms of available light, temperature and humidity. The study was constituted factorial experiment in a randomized complete block design with three replications as waterlogging and the varieties were factors. The results of the study was put forward the 6 of 13 soft wheat varieties (Escodre, Kral 97, Keser, Karatay 94, Kalaycı ve Beyşehir) were continued to dry matter production despite to stress conditions. In fact these varieties were unaffected even stimulated by the waterlogging stress. As a result they have been produced the more biological yield than control. Despite that, the varieties, mainly, Altıkat Premium, Ünver, Konevi, Özdemir, Erginel and Ceruoise were detected as susceptible and in consequence of waterlogging stress 10 to 51% decrease on their biological yields were stated in comparison with control.