Normal çocuk ve erişkin kalplerde aort ve pulmoner kapak alanlarının ekokardiyografik yöntemle değerlendirilmesi
Echocardiographic evaluation of aortic and pulmonary valve areas in adults and childrens with normal hearts
  1. Tez No: 44656
  2. Yazar: DENİZ AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET İki boyutlu ve Dopier ekokardiyografik ölçümler, normal çocuk (5 - 15 yaş arası ve vücut yüzey alanı 0.08 ile 1.65 m2 olan ) ve yetişkinlerin (16 -72 yaş arası ve vücut yüzey alanı 1.40 ile 2.01 m2 olan ) aortik ve pulmoner kapak alanlarının belirlenmesi için toplam 76 kişi üzerinde yapıldı.Kapak alanları, çıkış akım hızının ve kapağın hemen üzerindeki akım hızının doppler eko ile çıkış çapının ise 2-boyutlu ekokardiyograrl ile saptanması sonucunda süreklilik denklemi kullanılarak hesaplandı. Yetişkinlerde sol ventriküler çıkış çapı 1.54 cm ile 2.92 cm arasında,sağ ventriküîer çıkış çapı 1.23 cm ile 2.46 cm arasında bulundu. Çocuklarda ise sol ventriküler çıkış çapı 1.01 cm İle 2.63 cm arasında, sağ ventriküler çıkış çapı ise 1.08 cm ile 2.51 cm arasında bulundu. Çocukların sağ ve sol ventriküler çıkış çaplan ile vücut yüzey alanlarının karekökü arasında lineer bir ilişkinin olduğu saptandı. Yetişkinlerde ise sol ventriküler çıkış çapı ile vücut yüzey alanının karekökü arasında zayıf kuvvetli bir ilişki varken sağ ventriküler çıkış çapı ile vücut yüzey alanının karekökü arasında diğerleri kadar kuvvetli bir ilişki bulunmadı. Yetişkinlerde ortalama akım hızı sol ventrikül çıkışında 1.02 m/s iken aort içinde 1.07 m/s, sağ ventrikül çıkışında 0.88 m/s iken pulmoner arter içinde ise 0.91 m/s olarak bulundu. Çocuklarda ise ortalama akım hızı sol ventrikül çıkışında 1.07 m/s iken aort içinde 1.14 m/s, ayrıca sağ ventrikül çıkışında 0.91 m/s iken pulmoner arter içinde 0.96 m/s olarak bulundu. Her İM grubun kan akım hızları ile vücut yüzey alanları arasında istatistiksel açıdan önemli bir ilişki bulunamadı. Fakat kapak alanları ile vücut yüzey alanları arasında lineer bir ilişkinin olduğu tesbit edildi, (çocuklar için r=0,56, r=0.70, yetişkinler için r=0.58, r=0.49 ) Ortalama aortik ve pulmoner kapak alanı indeksi yetişkinlerde aort için 2.02 cm2/m2, pulmoner kapak için 1.67 cm2/m2 iken çocuklarda 2.15 cm2/m2 ile 227 cm2/m2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
'SUMMARY Aortic and pulmonary valve area measurements calculated by two dimentional Doppler echocardiograpy in adults who ranged in age between 16-72 and in childern who ranged in age between 5-15, a total of 76 persons. Valve areas calculated by the contiunity equation which is determined by calculation of the blood output velocity and the blood velocity of the just after the valve area. Among adults, left ventriculer outflow tract diameters were found between 1.54cm and 2.92cm, right ventricular outflow tract diameters were found between 1.23 and 2.48cm. Left ventricular outflow tract diameters were between 1.01 cm and 2.63cm and right ventricular outflow tract diameters were 1.08 and 2.51 cm among childern. A linear correlation found between left and right ventricular outflow tract diameters and square root of the body surface areas in childern. Also there was a linear correlation between left ventricular outflow tract diameter and square root of the body surface area among adults, but no correlation was found between right ventricular outflow tract diameter and square root of the body surface area in adults. In adults, average blood velocity rate in left outflow tract was 1.02 m/sn, in aorta average velocity was 1.07 m/sn, in the right outflow tract blood velocity was 0.88 m/sn, and in pulmoner artery average blood velocity 0.91 m/sn. In childern average blood velocity in the left outflow tract was 1.07 m/sn, in aorta average velocity was 1.14 m/sn, in the right outflow tract average speed was 0.91 m/sn, in pulmoner artery 0.96 m/sn. Even though there was no correlation between average blood velocity and body surface area in both adults and childern, there were linear correlations between valve areas and the body surface areas ( In childern r=0.56 for aorta, r=0.70 for pulmonary valve, m adults r=0.58 for aorta, r=0.49 for pulmonary valve). Average aortic and pulmonary valve area index was 2.02 cm2/m2, 1.67 cm2/m2 in adults, 2.15 cm2/m2 and 2.27 cm2/m2 in childern.