Tek boyutlu küresel geometride nötron transport denklemine chebyshev polinomları ile difüzyon yaklaşımı
Diffusion approximation to neutron transport equation in one dimensional spherical geometry with chebyshev polynomials
- Tez No: 446574
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren nükleer reaktörlerin enerji üretiminde aktif olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte reaktörlerin kusursuz bir şekilde tasarlanması önem kazanmıştır. Nükleer reaktörlerin çalışmasında ilk sonuçları vermesi açısından difüzyon katsayısı ve difüzyon uzunlukları önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada nükleer reaktörlerin tasarlanmasında ve kusursuz bir şekilde çalışmasında en önemli problemlerden biri olan transport eşitliğinin çözümünde kullanılan geleneksel ve kabul görmüş çözüm yöntemlerinin yanında farklı bir çözüm yönteminin de kullanılabileceği gösterilmiştir. Transport eşitliği önce genel geometride incelenmiş ve kaynağın olmadığı durumlarda küresel geometride tek hızlı nötronlar için sanki dilim geometriye indirgenerek transport eşitliği oluşturulmuştur. Sanki dilim geometride, transport denkleminde yer alan nötron açısal akısı önce Legendre polinomları cinsinden sonra da bu çalışmaya özgün değer kazandıran Chebyshev polinomları cinsinden seriye açılmıştır. Daha sonra her iki yöntemde birinci mertebeden yaklaşımlar yapılarak farklı c (çarpışma başına ortalama ikincil nötron sayısı) parametreleri için difüzyon katsayıları ve difüzyon uzunlukları hesaplanmıştır. Bu iki çözüm yöntemiyle elde edilen sonuçlar daha önce literatürde belirtilen çözüm yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the second half of the 20th century, it has gained importance in reactor design seamlessly together with the use of active nuclear reactors for energy production. The determination of the diffusion coefficient and diffusion length has an important place in terms of providing preliminary results of the study of nuclear reactors. In this study, besides traditional and accepted methods a different solution method has been shown to use in the solution of the transport equation which is one of the important problems in the design and operation of the nuclear reactors. The transport equation is first investigate din general geometry and then the spherical transport equation without a source for one-speed neutrons is derived and reduced to the pseudo-slab transport equation to simplify the solution strategy. The neutron angular flux is first expanded in terms of the Legendre polynomials and then it is expanded in terms of the second kind of Chebyshev polynomials which constitutes the original part of this study. Then, the first orders approximations in both methods are done to calculate the diffusion coefficients and diffusion lengths for various values of the c (mean number of secondary neutron per collision). The numerical results obtained from these two methods are compared with the ones obtained from the methods stated in literature.