A novel chemotherapeutic drug combination for prostate cancer
Prostat kanseri için yeni bir kemoterapik ilaç kombinasyonu
  1. Tez No: 446602
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Üroloji, Biology, Biotechnology, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çok aşamalı ve karmaşık bir hastalık olan prostat kanseri, hücresel düzeyde androjenler tarafından kontrol edilmektedir ve erkek bireyler içinde ikinci en yaygın ölüm nedeni olma özelliğini korumaktadır. Sağlıklı dokulara ciddi zarar vermeden hızlı hücre ölümü sağlayabilen yeni kemoterapotiklerin keşfedilmesi kemoterapideki olumsuz tabloyu değiştirebilir. Söz konusu çalışmada; detaylı moleküler mekanizmaları, metastas ve inflamasyonun durdurulmasını gösteren in vitro hücre proliferasyon analizleri, gen ve protein anlatım deneyleri, invazyon ve antimikrobiyal analizler yapılarak yeni bir heterodinüklear bakır (II)mangan(II) kompleksi ve P85 kombinasyonun antikanser etkisi değerlendirildi. Maksimum tolere edilebilecek dozu belirlemek için C57/B16 fareleri üzerinde kan hücre sayımları, enzim aktiviteleri ve organlarda histoloji değerlendirmeleri yapılarak toksikoloji analizleri tamamlandı. Antitümör aktivite, tümor hacim hesaplamaları ve Gleason skor analizleri ile Tramp-C1 prostat kanser modeli kullanılarak yapıldı. Schiff bazı-P85 kombinasyonun moleküler ve fizyolojik düzeydeki kesin mekanizmasını tam olarak belirleyebilmek için çalışmalar devam etse de, söz konusu formülasyonun in vitro ve in vivo çalışmalar sonucunda son derece etkin bir antikanser aktivitesi olduğu gözlemlendi. Bu çalışma, grubumuz tarafından sentez edilen yeni bir Schiff bazı ve P85 kombinasyonun prostat kanseri üzerindeki antikanser aktivitesini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer as a multistep and complicated cancer type is regulated by androgens at the cellular level and remains as the second most common cause of death among men. The discovery of new chemotherapeutics through the development of novel agents which enable cell death rapidly without exerting serious toxic effects to healthy tissues might alter the depressing aspects of chemotherapy. In the current study, anti-cancer activity of a novel heterodinuclear copper(II)Mn(II) complex (Schiff base) and its P85 combination were evaluated by cell proliferation analysis, gene and protein expression assays, invasion experiments and antimicrobial analysis in vitro; reflecting the detailed molecular mechanisms, potential inhibitory role on metastasis and anti-inflammatory action. In order to assign maximum tolerated dose, toxicology analysis were performed on C57/B16 mice by determining blood counts, enzyme activities and histopathological examination of multiple organs. Tramp-C1 model was used to discover anti-tumor activity through the tumor volume measurements and Gleason score analysis in vivo. Overall, a remarkable anti-cancer activity was observed for Schiff base-P85 combination in vitro and in vivo for prostate cancer; however, a set of experiments are ongoing to elucidate exact mechanism at the molecular and physiological level. This study is the first one in the literature which represents the anti-cancer activity of a novel Schiff base derivative synthysized by our group and its P85 combination on prostate cancer.