Effect of mannan-reduced gold nanoparticles on prostate cancer cells
Mannan ile indirgenmiş altın nanoparçacıkların prostat kanser hücrelerine etkisi
- Tez No: 446605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Prostat kanseri, her yıl ciddi sayıda erkeğin ölümüne yol açan bir kanser türüdür. Anlatımı artmış reseptörlerin hedeflenmesine dayalı yeni nanoteknolojik terapötik araçlar sağlıklı hücrelere yan etkilerin azaltılmasında önemli gelişmeler göstermiştir. Bu tezde, prostat kanserinde yüksek miktarda bulunan mannoz-6-fosfat reseptörü (M6PR) hedeflenmiş ve hedeflemede bir mannoz polimeri olan mannan ile indirgenmiş altın nanoparçacıklar (M-AuNP) kullanılmıştır. Doksorubisin anti-kanser ilacının verimliliği, sağlıklı PNT1A ve kanserli DU145 hücreleri üzerinde, ilaç dağıtım aracı olarak mannan, sitrat ve nişasta ile indirgenmiş altın parçacıklar kullanarak kıyaslanmıştır. Sonuçlarda, sentezlenen altın nanoparçacıkların her iki hücre tipinin de canlılığını etkilemediği gözlenmiştir. Dox yüklü, mannanla indirgenmiş altın nanoparçacıkların DU145 kanserli hücreleri hücre döngüsünde G2/M fazında durdurarak, canlılığı önemli oranda düşürdüğü gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, mannan ile indirgenmiş altın nanoparçacıkların fototermal terapi ile birleştirilerek prostat kanserinin tedavisinde gelecek vaad eden bir araç olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a severe cancer type which kills a large number of males every year. The new nanotechnological therapeutic tools based on the targeting of the over-expressed receptors have showed advances to decrease the side effects on healthy cells. In this thesis, gold nanoparticles were synthesized using mannan (M-AuNPs), which is a polymer of mannose, attaches the mannose 6-phosphate receptor (M6PR) highly expressed in prostate cancer. AuNPs were used as anticancer drug delivery vehicle and their efficiency was compared with other gold nanoparticles reduced with starch and citrate on healthy PNT1A and cancerous DU145 cells. The results showed that the synthesized AuNPs did not influence the viability of the both cell lines. Dox-loaded AuNPs displayed a high rate of toxicity on DU145 cancer cells by inducing cell cycle arrest in G2/M phase. As a conclusion, M-AuNPs can be a promising tool for prostate cancer by combining with photothermal therapy.