Kapalı sitelerde kullanıcı memnuniyeti: İstanbul örneği
User satisfaction in gated communties: İstanbul example
- Tez No: 446625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN ÖZÜLKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
1980 sonrası, İstanbul nüfusunda yoğun bir şekilde artış görülmesi sonucu, kırsal alanlardan, kentlere göç eden kullanıcılar için yeni konut alanlarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Modern yaşamın getirisiyle birlikte, çeşitli kullanıcı profillerine ve yaşam standartlarına göre, konut seçimlerinde de birtakım farklılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Konut seçimlerinde, bireyler birçok faktörü göz önünde bulundurmakta, aileleri ve kendileri için en uygun koşulları sağlayan konutları tercih etmektedirler. Kullanıcı memnuniyeti ve yaşam kalitesi kavramları, kullanıcıların yaşamlarında büyük bir öneme sahiptir. Birçok kullanıcı da ulaşım ve güvenlik gereksinimlerinden ve daha birçok faktörden dolayı kapalı siteleri tercih etmektedir. Bu tezin amacı; kent merkezinde ve merkez dışında bulunan kapalı site örneklerinde, kullanıcı memnuniyetini ve yaşam kalitesini ölçmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, konut kavramı, İstanbul'da konut üretiminin zaman içinde hangi değişikliklere uğradığı, kapalı site kavramının ortaya çıkması ve gelişmesi, yaşam kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti konuları, tezin kavramsal çerçevesine göre irdelenmiştir. Kartal, Acıbadem ve Kurtköy'de olmak üzere dört adet kapalı sitede, kullanıcılarla gerçekleştirilen anket çalışmaları ile kullanıcıların yaşam kaliteleri ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Sonuç bölümünde ise; kullanıcı memnuniyetleri incelenip, anket verilerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Kapalı sitelerin tercih edilme sebepleri ve bu yerleşimlerin gelecek yıllarda ne tür değişikliklere uğrayabileceği üzerine öngörüler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the intensive increase in population of İstanbul after 1980, there appeared a need for creating new housing districts for those who migrated from rural lands to cities. As a result of modern living, emergence of various user profiles and life standards created different tendencies in housing preferences. People consider many factors in selecting their houses and they prefer the ones which offer them and their families the best conditions for living. User satisfaction and life quality have great importance in users' lives. Moreover, many users prefer gated communities for their transportation, security needs and many other factors. The aim of this thesis is to measure user satisfaction and life quality in gated communities within and outside the city center. To this aim; the notion of housing and the major changes housing production undergone in İstanbul, the rise of gated community as a new term and its development, life quality and user satisfaction in these habitats are searched within the theoretical framework of the thesis. Surveys are made with users in four gated communities' ― in Kartal, Acıbadem and Kurtköy― in order to determine the levels of life quality and user satisfaction. In conclusion, user satisfaction is examined and survey results are evaluated. Reasons for preference for gated communities and predictions on future changes for these settlements are evaluated.