Tütüne (nicotiana tabacum L.) alternatif olabilecek tek yıllık tarla bitkilerinin saptanması
Detection of the annual field crops to be an alternative for tobacco (Nicotiana tabacum L.)
  1. Tez No: 446652
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kır, yamaç ve sulanmayan arazilerde tütüne alternatif olabilecek tek yıllık ve yazlık olarak üretimi yapılan tarla bitkilerini belirlemek için yapılmıştır. Yapılan çalışmada, tütünle birlikte tek yıllık ve yazlık üretimi yapılabilen adi fiğ, akdarı, anason, aspir, börülce, kanola, kimyon, nohut, susam, yağlık ayçiçeği, yağlık keten ve yeşil mercimek bitkileri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, Denizli ili Buldan İlçesi Derbent Mahallesinde, kır sulanmayan hafif eğimli tütün arazisinde 2015 üretim yılında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, her bitkiye ait dekara verim değerleri, çiftçi satış fiyatları, gayrisafi üretim değeri, üretim masrafı, birim maliyeti, brüt kar ve nispi kar değerleri incelenmiştir. Brüt kar ve nispi kar açısından değerlendirildiğinde tütüne alternatif olabilecek en uygun tek yıllık ve yazlık üretimi yapılan tarla bitkilerinin nohut ve anason olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the field crops to be an alternative to tobacco which are grown annually or summerly on prairies, hillsides and non-irrigated areas. In the study hereby, vetch, millet, aniseed, safflower, black-eyed pea, canola, cumin, chickpea, sesame, sunflower for oil, flax for oil and green lentils are used as materials. The experiment was recurrently executed in the Province Denizli, Town Buldan, and Neighborhood Derbent on a slightly sloped prairie for tobacco in accordance with the randomized blocks experimental design with three replication, in the agricultural year 2015. Yield value per decare for each product, sale prices from farmers, gross production value, production cost, unit cost, gross income and proportional income are investigated in the scope of the study. When evaluated from the perspective of gross income and proportional income, chickpea and aniseed turned out to be the most suitable field products grown annually or summerly to be an alternative to tobacco.