Balarısı (Apis mellifera L.) kolonilerinin ana arı kabulünde, genotip, koloni ve mevsimin etkileri üzerinde bir araştırma
The influence of season, genotype and colony type on the acceptance of introduced honeybee queens into anatolian colonies
- Tez No: 446653
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknik arıcılıkta, yaşamsal önem taşıyan ana arının kontrollü şartlarda yetiştirilmesi yanı sıra yetiştirilen ana arıların yeni koloniye kabulü de büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, Kafkas (K), İtalyan (İ) ve Ege (E) ana arılarının ilkbahar ve yaz mevsimlerinde paket ve bölme kolonilerine kabul oranları ve ana arı yenileme oranlarına yönelik bilgiler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In technical beekeeping, rearing queens under controlled conditions and acceptance of queens into new colonies are important process to produce next generation. In this study, we investigated on the acceptance of queens Aegean ecotype of Anatolian honeybee (E), Caucasian (C) and Italian (I) races into the package and normal colony in two periods (spring and summer). It was also determined queen rearing disposition of colonies after queens accepted to colonies during seven weeks.