Azo kromoforlu schiff bazı metal komplekslerinin sentezi, spektral ve yapısal karakterizasyonu, elektrokimyasal ve fotolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some schiff base ligands and metal complexes containing azo chromophore group, spectral and structural characterization and investigation of electrochemical and photoluminescence properties
- Tez No: 446655
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması kapsamında hazırlanan çalışmada, literatürlerde mevcut olmayan üç yeni azo kromofor grup (-N=N-) içeren bidentat Schiff bazı ligandları, Ha, Hb, Hc ve bunların Cu(II) ve Zn(II) iyonları ile, [Cu(a)2], [Zn(a)2], [Cu(b)2]H2O, [Zn(b)2], [Cu(c)2.]H2O, [Zn(c)2]H2O metal kompleksleri sentezlendi. Hazırlanan bu ligandların ve metal komplekslerinin yapıları, spektroskopik, analitik ve hesaplamalı yöntemlerle karakterize edildi. Çalışmada hazırlanan metal komplekslerde, ligandlar, azometin azotu (C=N) ve fenolik oksijen (ph-OH) atomu üzerinden Cu(II) ve Zn(II) iyonlarına koordine olmuştur. Analitik veriler, metal ligand oranının 1:2 olduğunu göstermiştir. Azo-azometin ligandları ve metal kompleksler, 1H-NMR, 13C-NMR, ultraviyole visible, infrared spektrumu, elementel analiz yöntemleri ile karakterize edildi. Ha, Hb ve Hc bidentat azo-azomethin ligandların tek kristalleri hazırlanarak, X-ray kristalografisi ile yapıları belirlendi. Elektrokimyasal özellikleri ve fotolüminesans özellikleri araştırıldı. Ligand ve metal komplekslerin E.coli ve C.albicans bakterilerine karşı, antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Three new Schiff base ligands containing azo choromophore group Ha, Hb, Hc, and their Cu(II) and Zn(II) complexes [Cu(a)2], [Zn(a)2], [Cu(b)2.H2O], [Zn(b)2], [Cu(c)2.H2O], [Zn(c)2.H2O] were synthesized. The synthesised ligands and their complexes were charecterized by the spectroscopic, analytical and computational methods such as 1H-NMR, 13C-NMR, UV. Visible, IR, elemental analyses. The azo-azomethine chelates bind to the metal ions through imine nitrogen and phenolic oxygen atoms. Analytical data showed that metal:ligand ratio was 1:2 for all complexes. Solid state structures of the ligands were determined by single crystal X-ray diffraction studies. Photophysical properties of the synthesised compounds were studied in solution using UV-vis and photoluminescence spectroscopies. Electrochemical properties were investigated. Antibacterial and antifungal activities of the characterised ligands and complexes against E. coli and C.albicans were performed.