Makine ile hasat edilmiş iki pamuk çeşidine (G.hirsutum L.) ait kütlü pamuklarda depolama sürelerinin lif ve tohum özelliklerine etkileri
Effects of different storage times on fiber and seed characteristics of two cotton varieties harvested with machine
  1. Tez No: 446656
  2. Yazar: SEVAL ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, makine ile hasat edilmiş iki pamuk çeşidine (G.hirsitum L.) ait kütlü pamuklarda depolama sürelerinin lif ve tohum özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; Kahramanmaraş ili çiftçi tarlasından ve Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü pamuk ekim alanlarından alınan Maraş-92 ve Beyaz Altın-308 pamuk çeşitleri deneme materyali olarak kullanılmıştır. Çalışmada 5 farklı uygulamanın ( Hasat sonrası hemen çırçırlama, kütlü olarak 30 gün depolama, kütlü olarak 60 gün depolama, kütlü olarak 90 gün depolama, kütlü olarak 120 gün depolama) lif ve tohum özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti, lif ünformitesi, lif uzama oranı, kısa lif oranı, lif rengi, lifte sarılık, yabancı madde sayısı ve yabancı madde alanı, 100 tohum ağırlığı, tohum iç oranı, tohum yağ oranı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was condueted to determine the effects of defferent storage times on fiber technological and seed characteristics of the cotton varieties (G.hirsutum L.) harvested with machine. İn the study, seed cotton samples were collected from two farmer fields which was planted Maraş-92 and BA-308 cotton varieties at Kahramanmaraş province inthe 2009 crop year. Samples from each variety weighed approximately 2 kg were prepared and placed in cloth bags and they were stored in the warehouse (moisture and temperature not controlled) according to the subject.Five treatment representing various storing periods of the cotton were used in the study. Treatment 1: ginning without stroge, Treatment 2: ginning after 30 days stored, Treatment 3: ginning after 60 days stored, Trietment 4: ginning after 90 dats stored and Triatment 5: ginning after 120 days stored. Fiber quality characterictics (longht, fineness, stronght, uniformity, elengation, short fiber content, color greade, yellowness, trash number and trash area) and seed characterictics (100 seed weight, dehulled seed ratio and oil centent) were investigated.