Menengiç (Pistacia terebinthus L.) tohumlarından instant özellikte kahve üretim potansiyelinin araştırılması
A research of production potention of instant property coffee from terebinth (Pistacia terebinthus L.) seeds
  1. Tez No: 446660
  2. Yazar: ALİ EYTEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN TANSU UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İçecek sanayisinde önemli bir yer tutan instant kahve, kahve kökboyasıgiller (Rubiacceae) familyasının bir üyesi olan kahve çekirdekleri ile yapılmaktadır ve tamamen ithal edilen bir üründür. Oysa menengiç (Pistacia terebinthus L.) Akdeniz bitki örtüsünün doğal üyesi olmakla birlikte, gıda sanayisine yeteri kadar adapte edilememiş ve tüketimi geleneksel yöntemlere dayalı olarak devam etmektedir. Bu çalışmada menengiç (Pistacia terebinthus L.) tohumlarından instant özellikte kahve üretimi potansiyeli için yöntem araştırılması yapıldı. Bu çalışmada Kahramanmaraş'tan, aynı ağaçtan toplanan menengiç (Pistacia terebinthus L.) tohumları fırında 180-200-220-280°C'de 15 dk ısıl işlemle kavrulduktan sonra, öğütme işlemi yapılarak, demlemeye hazır kahve elde edildi. Özellikleri belirli su ile demlenen menengiç (Pistacia terebinthus L.) kahvesinin içerdiği yüksek yağ içeriği fraksiyone kristilizasyon işlemi ile düşürüldü. Kurutma öncesi yüksek su içeriği Rotary evaporatör ile düşürülen kahve, vakumlu kurutucu ve liyofilizasyon tekniği ile instant özelliğe ulaştırıldı. İnstant kahve kalite faktörleri olan, briks, renk, pH değerleri ve suda çözünür madde miktarına bakıldı. Araştırma sonuçları SEM görüntüleme ile desteklendi.
Özet (Çeviri)
The instant coffee, what does takes important place in beverage industry,it is made from coffee seeds that a member of coffee Rubiaeceae family and it does been imported production completely. Whereas terebinth (Pistacia terebinthus L.) is a natural membership of Mediterranean vegetation flora, the food industry has not been adapted sufficiently and consumption continues to be based on the traditional methods. In this study, investigation has been done for method for production potential of instant property coffee from terebinth (Pistacia terebinthus L.) seeds. In this study, harvested terebinth (Pistacia terebinthus L.) seeds from same three in Kahramanmaraş, has been roasted at 180- 200- 220- 280 °C for 15 minutes in conventional oven, then by grinding process, achieved coffee which becomes to ready for brewing. The coffee of terebinth (Pistacia terebinthus L.) brewed by water has been determined properties, becomes lower level by fractional crystallization from high lipid value. Coffee reduced with higher water content before drying by rotary evaporator, than instant feature delivered by vacuum drying and lyophilisation technique. Brix, color, pH value and the amount of water-soluble substances which Instant coffee quality factors, observed. The results were supported by SEM imagine.