Culban tohumunun yumurta tavuklarının genel performansı ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
Effects of culban seed (vicia peregrina) on general performance and egg quality traits of laying hens
  1. Tez No: 446659
  2. Yazar: İLHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, Culban tohumunun (Vicia peregrina) tavukların canlı ağırlık değişimleri, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri ile yumurta sarısı yağ asitleri ve kolesterol miktarlarına etkileri incelenmiştir. Araştırmada %0 Culban (kontrol), %10 ham Culban (Vicia peregrina), %20 ham Culban, %10 otoklavlanmış Culban, %20 otoklavlanmış Culban, %10 otoklavlanmış + enzim ilaveli Culban ve %20 otoklavlanmış + enzim ilaveli Culban tohumu içeren yedi adet rasyon kullanılmıştır. Araştırma, her birisinde on adet tekerrür bulunan ve 7 adet muamele grubuna sahip olan 32 haftalık yaştaki toplam 70 adet kahverengi yumurtacı Lohmann ırkı tavuklar ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvan Deneyleri kümesinde, 63 gün süreyle yürütülmüştür. Tavuklara yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam 16.5 saat aydınlatma uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Culban seed (Vicia peregrina) on changes in live weight, feed consumption, feed efficiency, egg production, egg internal-external quality characteristics, egg yolk fatty acid profiles and cholesterol amounts in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Experimental Animal Local Ethic Committee. The material of the experiment consists of 7 treated groups and each group has ten replications. Each replication has one laying hen and, 32 weeks old 70 laying hen were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours.